BiznesINFO.pl Polska i Świat Wszystko już gotowe, w tym roku wchodzi bezwzględny przepis. Rząd będzie zabierał Polakom mienie
BiznesInfo

Wszystko już gotowe, w tym roku wchodzi bezwzględny przepis. Rząd będzie zabierał Polakom mienie

1 marca 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

W 2022 r. trwały prace legislacyjne nad znowelizowaniem przepisów dotyczących kierowców. W nowych regulacjach Kodeksu karnego nie będzie taryfy ulgowej, a kary za najcięższe przestępstwa zostaną zaostrzone. Największe zmiany zostaną wprowadzone w grudniu. Kierowcy będą musieli mieć się na baczności, inaczej stracą samochód.

Zaostrzenie przepisów

Nowe rozwiązania wprowadzone Ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2022 poz. 2600), mają na celu zniwelowanie do minimum wykroczeń na Polskich drogach.

Największe zmiany dotyczące kierowców wprowadzono w Rozdziale XXI Kodeksu karnego - „Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”.

Możesz stracić samochód

Przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom wejdą w życie w 14 grudnia 2023 r . Nowy art. 178a §5 k.k . stanowi, że samochód będzie mógł stracić każdy nietrzeźwy kierowca , który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy .

Przepadek to instytucja prawa karnego o charakterze represyjno-prewencyjnym. Polega na przejściu własności określonych przedmiotów powiązanych w pewien sposób z popełnionym przestępstwem na Skarb Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku.

Przepadek samochodu lub innego pojazdu mechanicznego będzie stosowany po przekroczeniu limitu wynoszącego 1,5 promila alkoholu we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. W takiej sytuacji konfiskata nie będzie zależała od tego, czy miał miejsce wypadek z udziałem mocno nietrzeźwego kierowcy.

Policja, prokurator i sąd

Jeżeli dojdzie do sytuacji opisanej wyżej, policja tymczasowo zajmie auto kierowcy na okres do siedmiu dni , a następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia. Sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Jeżeli nie dojdzie do wypadku , a kierowca będzie prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach.

Jeśli konfiskata jest niemożliwa , bo pojazd został sprzedany lub zniszczony, albo nie jest wyłączną własnością kierowcy sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów za równowartość uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok , w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu.

Przerażające statystyki

Jak podaje portal „Money.pl", w 2021 r. użytkownicy dróg będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w ponad 2,4 tys . wypadków drogowych. To 10,9 proc. ogółu wypadków. Na skutek tych zdarzeń śmierć poniosło 331 osób (14,7 proc. ogółu zabitych), a 2 805 osób odniosło obrażenia (10,6 proc. ogółu rannych).

Jak wynika z raportu NIK o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego - Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc pod względem bezpieczeństwa drogowego w Unii Europejskiej.

Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie