BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szykuje się spora reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego. Żołnierzy ma być więcej

3 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wojsko Polskie będzie miało nowy, kompleksowy system rekrutacji - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Dzięki reformie możliwe będzie zwiększenie nie tylko liczby czynnych żołnierzy, ale także wzmocnienie rezerw. Proces naboru ma zostać ułatwiony.

Wojsko Polskie z nowym systemem rekrutacji

MON poinformował, że nowy system będzie się opierać m.in “o potencjał klas mundurowych, organizacji proobronnych, Legię Akademicką i Wojska Obrony Terytorialnej”. W rozmowie z Defence 24.pl pełnomocnik MON ds. stworzenia tego systemu gen. bryg. Artur Dębczak powiedział, że nowy system ułatwi przyjmowanie żołnierzy, a wojsko i rezerwy zostaną powiększone.

- Jednym z celów Ministerstwa Obrony Narodowej jest zwiększenie stanów osobowych Sił Zbrojnych i wzmocnienie rezerw. Stworzenie jednolitego systemu, ułatwiającego proces naboru ma służyć realizacji tego założenia - zaznacza w rozmowie z Defence24.pl generał.

Generał Dębczak podkreśla, że głównym celem jest otrzymanie synergii i całkowita koordynacja różnych działań realizowanych aktualnie w resorcie i jego poszczególnych oddziałach, które są związane z rekrutacją żołnierzy.

- W Ministerstwie Obrony Narodowej podejmowane są różne inicjatywy, związane z rekrutacją do Wojska Polskiego, między innymi w Biurze do spraw Utworzenia Obrony Terytorialnej, Biurze do Spraw Proobronnych. Są też realizowane programy takie jak Legia Akademicka, klasy mundurowe, budowa strzelnic. Moim zadaniem będzie stworzenie systemu, który pozwoli skoordynować wszystkie te działania i doprowadzić do synergii między nimi - powiedział gen. bryg. Artur Dębczak.

Możliwe zmiany strukturalne

Generał został zapytany czy w związku z nowym system dojdzie zmian strukturalnych w MON. - Naszym celem jest ujednolicenie i skoordynowanie procesu rekrutacji, a zmiany mogą być środkiem do tego, ale nie są celem. Jeśli okaże się, że wprowadzenie ewentualnych zmian będzie służyło jego realizacji, będę rekomendował podjęcie takich decyzji. Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach - odpowiedział Dębczak.

Generał zaznaczył też, że nowy system będzie kompleksowy - ma obejmować różne jednostki i różne rodzaje służby - Zakładamy, że będzie on działał na korzyść wszystkich pięciu Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowy system, którego utworzenie powierzył mi Minister Obrony Narodowej, ma umożliwić nie tylko zwiększenie stanów osobowych Sił Zbrojnych RP, ale też wzmocnienie rezerw. Naszym podstawowym założeniem jest ujednolicenie i uproszczenie procesu przyjmowania do służby - powiedział na łamach Defence24.pl gen. bryg. Artur Dębczak.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >