BiznesINFO.pl Twój portfel Woda będzie droższa. Kolejna podwyżka po prądzie
Pixabay/adnovak

Woda będzie droższa. Kolejna podwyżka po prądzie

10 kwietnia 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Woda w Polsce już w tej chwili jest droższa niż w większości europejskich krajów, a zapłacimy jeszcze więcej. W niektórych województwach ceny wody mogą skoczyć nawet o połowę, jeśli Wody Polskie zgodzą się z planami samorządów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny wody wzrosną

  • Gdzie woda będzie najdroższa

  • Co może uratować nas przed wyższymi cenami wody

Woda w górę nawet o 50 proc.

Cena wody w Polsce może wzrosnąć nawet o 20 proc., mimo że i tak już jesteśmy w czołówce państw europejskich, w których płaci się najwięcej w porównaniu do zarobków. Polski wskaźnik wynosi 2,1 proc.

Jak podają Wody Polskie, aż 90 proc. samorządów zakłada w swoich wnioskach taryfowych potrzebę podwyższenia stawek za wodę.

Najwięcej z portfeli ucieknie osobom mieszkającym w województwie łódzkim, gdzie podwyżki wyniosą ok. 45 proc. Najmniej stracą w województwie śląskim, choć i tak podwyżki będą tam odczuwalne i sięgną 12 proc. W województwie mazowieckim koszty wody mają wzrosnąć o 16 proc.

Mimo że nie wiadomo jeszcze, o ile wzrosną ceny wody w poszczególnych miastach, pewne jest jednak, że Warszawiacy zapłacą więcej, podaje money.pl.

Przedstawiciele Wód Polskich są zdania, że planowane zmiany w stawkach za wodę są w wielu miastach zbyt wysokie. Instytucja ma prawo zablokować wyższe stawki, jeśli uzna, że proponowane zmiany są bezzasadne. Wówczas samorządy będą mogły odwołać się do Sądu Administracyjnego. Nadzieją napawa jednak fakt, że w przeszłości większość spraw wygrywały Wody Polskie.

Winne rozwiązania systemowe

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, za tak wysokie podwyżki winne są rozwiązania systemowe, dzięki którym samorządy stały się jednocześnie właścicielami, regulatorami i przedstawicielami konsumentów. To właśnie ten fakt przesądził, że w ostatnich ośmiu latach ceny wody wzrosły średnio aż o… 60 proc.

Mimo że zarabiamy więcej, z portfeli uciekają nam coraz większe sumy. Niedługo czekają nas także podwyżki cen ogrzewania, a to wszystko dlatego, że elektrownie węglowe tracą rentowność w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie