BiznesINFO.pl

East News

Węgiel dla samorządów będzie miał certyfikaty jakościowe

19 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Węgiel dostarczany do samorządów będzie miał certyfikaty zapewniające, że to dobry zakup - powiedział we wtorek w Studio PAP wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Odniósł się tym samym do obaw samorządowców o jakość kupowanego opału.

Jakość węgla kupowanego przez samorządy

Przypomnijmy, procedura zakupu węgla przez samorządy została uproszczona. Samorządy w tym zakresie będą zwolnione ze stosowania Prawa Zamówień Publicznych i z wystawiania świadectwa pochodzenia węgla

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym Paweł Szefernaker został zapytany w rozmowie z PAP.pl m.in. o obawy samorządowców dotyczące jakości kupowanego opału.

Węgiel, który będzie dostarczany, będzie miał takie certyfikaty, które będą pozwalały na to, aby samorząd był pewny, że to jest dobry zakup” - oświadczył. „Spółki gwarantują, że to będzie dobry węgiel” - powiedział wiceszef MSWiA.

Samorządy zajmą się sprzedażą węgla

14 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która określa cenę sprzedaży węgla dla samorządów.  Rządzący chcą dopłacać gminom do zakupu węgla z importu, aby te mogły kupować węgiel od importerów po 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę. Projekt jest odpowiedzią na problem z dystrybucją węgla. 

Samorządy mają mieć pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy mogą to robić samodzielnie, działać z innymi gminami, a także zorganizować sprzedaż przez spółkę budowlaną lub skład węgla, z którym gmina podpisze umowę. Z kolei gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie. 

Tagi:

węgielsprzedaż

Podobne artykuły

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >

Energetyka

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć
Czytaj więcej >

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Możesz otrzymać zwrot podatku VAT za gaz. Trzeba złożyć wniosek, skorzystają setki tysięcy Polaków
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]