BiznesINFO.pl
EN 01428273 0049

Marek BAZAK/East News

W Odrze znowu można łowić, ale pod pewnymi warunkami. Jest komunikat wojewody

27 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podczas konferencji prasowej w piątek odwołał zakaz połowu ryb na dolnośląskim odcinku Odry. Ryby jednak będzie należało wypuścić z powrotem do rzeki, ale tutaj także przewidziano wyjątki.

Od godz. 15 dnia wczorajszego wędkarze mogą znowu łowić ryby na dolnośląskim odcinku Odry, wynika ze słów wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. Zakaz z 12 sierpnia obejmuje jednak nadal cztery starorzecza Odry: w Czernicy, jeziorze Bajkał, Łasze Jelczańskiej i Prężycach.

Ryby z Odry można łowić, ale nie jeść

"Zmieniam rozporządzenie w takim zakresie, że jest możliwy połów ryb, aczkolwiek nadal nie ma prawa zabierania złowionych ryb – oprócz tego co jest regulowane w przepisach związanych z rybami o charakterze inwazyjnym – te muszą być zabierane, bo naruszają ekosystem" - mówił wojewoda Obremski.

Z rozporządzenia wynika więc, że wyłowione ryby należy z powrotem wypuścić do rzeki. Wędkarze mogą mieć jednak problem ze sportowym łowiectwem rybnym, ponieważ katastrofa ekologiczna w Odrze przetrzebiła znacznie zasoby rzeki.

Jeżeli chodzi zaś o ryby o charakterze inwazyjnym, to należy do nich m.in. często spotykany w dolnośląskim odcinku Odry sumik karłowaty. Gatunek pochodzi ze słodkowodnych zbiorników Kanady, do Europy przywędrował jeszcze w XIX w.

Chociaż pytany przez redakcję biznesinfo.pl wędkarz i członek Polskiego Związku Wędkarskiego zachwala smak sumika karłowatego porównując go do lina, to w przypadku złowienia ryby przypomina, że niebezpieczne jest spożycie takiej ryby i nie wolno tego czynić.

Wojewoda dolnośląski przypomniał również, że niedozwolone jest pojenie w Odrze zwierząt hodowlanych oraz kąpiel, która była zabroniona również przed wystąpieniem ostatniego problemu z jakością wody.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >