Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > VAT do zmiany już od lipca. Zapłacisz więcej za zakupy z Chin
Maria Glinka
Maria Glinka 27.05.2021 02:00

VAT do zmiany już od lipca. Zapłacisz więcej za zakupy z Chin

Pexels/Anna Shvets
Pexels/Anna Shvets

VAT już niebawem trzeba będzie doliczyć nawet do produktów kupionych na uwielbianym przez Polaków AliExpress. Wszystkiemu winne są unijne przepisy, które rozszerzają podatek o małe przesyłki z importu. Może to oznaczać koniec tanich zakupów internetowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich przesyłek trzeba będzie doliczyć VAT

  • Na jakim etapie są prace nad wdrożeniem unijnych przepisów

  • Jakie będą skutki nowego prawa

VAT do rozszerzenia. Nowe przepisy na horyzoncie

VAT nie jest doliczany do produktów, które Europejczycy kupują na platformach internetowych zarejestrowanych poza Unią Europejską. Nic więc dziwnego, że tylko w lutym 2021 r. witrynę AliExpress odwiedziło ponad 7 mln użytkowników z Polski. Już niebawem liczba zainteresowanych zakupami w Chinach może spaść, a wszystko za sprawą nowych przepisów.

Pakiet unijnych dyrektyw ma za zadanie uporządkować handel internetowy na terenie państw członkowskich. Najważniejszą zmianą dla wszystkich klientów jest likwidacja zwolnienia z podatku VAT od importu tzw. małych przesyłek. Nowe zasady wskazują, że do każdej paczki o wartości maksymalnie 22 euro trzeba będzie doliczyć VAT.

UE zakłada, że nowe zasady mają wejść w życie już 1 lipca 2021 r. Jak na razie nie wiadomo, czy Polska dostosuje się do tego wymogu. 8 kwietnia 2021 r. rząd przyjął nowelizację polskich przepisów w obrębie VAT, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Mimo tego już teraz krajowe firmy przygotowują się na modyfikacje w VAT. Interia podaje, że Allegro zamierza samodzielnie obciążyć podatkiem VAT sprzedawców, których siedziby mieszczą się poza terytorium UE. Co więcej, sugeruje im nawet, aby już teraz uwzględniali VAT w cenie oferowanych produktów.

Czy przez VAT zakupy na chińskich platformach przestaną się opłacać?

Na podwyżkę cen produktów powinni przygotować się również wszyscy, którzy robią zakupy na AliExpress. Unijni legislatorzy nie ukrywają, że nowe regulacje są niejako wymierzone w chińskie platformy.

Towary oferowane w krajach UE nie mogą nawet konkurować cenowo z tanimi produktami z Dalekiego Wschodu. Poprzez pakiet e-commerce UE chce uregulować konkurencję i ograniczyć napływ paczek z krajów trzecich.

Celem UE jest także pobudzenie rynku wewnętrznego, na czym skorzystają polscy przedsiębiorcy. Jednak dla niektórych z nich nowe regulacje mogą mieć słodko-gorzki smak.

- Część z nich sprowadza tanie produkty z Chin i potem sprzedaje je na polskim rynku, dlatego ich ten wprowadzony VAT szczególnie zaboli - tłumaczył Artur Halik, Head of Sales platformy sklepów internetowych Shoper.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: VAT Zakupy Chiny