BiznesINFO.pl
Pexels/Anna Shvets

Pexels/Anna Shvets

VAT do zmiany już od lipca. Zapłacisz więcej za zakupy z Chin

27 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

VAT już niebawem trzeba będzie doliczyć nawet do produktów kupionych na uwielbianym przez Polaków AliExpress. Wszystkiemu winne są unijne przepisy, które rozszerzają podatek o małe przesyłki z importu. Może to oznaczać koniec tanich zakupów internetowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich przesyłek trzeba będzie doliczyć VAT

  • Na jakim etapie są prace nad wdrożeniem unijnych przepisów

  • Jakie będą skutki nowego prawa

VAT do rozszerzenia. Nowe przepisy na horyzoncie

VAT nie jest doliczany do produktów, które Europejczycy kupują na platformach internetowych zarejestrowanych poza Unią Europejską. Nic więc dziwnego, że tylko w lutym 2021 r. witrynę AliExpress odwiedziło ponad 7 mln użytkowników z Polski. Już niebawem liczba zainteresowanych zakupami w Chinach może spaść, a wszystko za sprawą nowych przepisów.

Pakiet unijnych dyrektyw ma za zadanie uporządkować handel internetowy na terenie państw członkowskich. Najważniejszą zmianą dla wszystkich klientów jest likwidacja zwolnienia z podatku VAT od importu tzw. małych przesyłek. Nowe zasady wskazują, że do każdej paczki o wartości maksymalnie 22 euro trzeba będzie doliczyć VAT.

UE zakłada, że nowe zasady mają wejść w życie już 1 lipca 2021 r. Jak na razie nie wiadomo, czy Polska dostosuje się do tego wymogu. 8 kwietnia 2021 r. rząd przyjął nowelizację polskich przepisów w obrębie VAT, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Mimo tego już teraz krajowe firmy przygotowują się na modyfikacje w VAT. Interia podaje, że Allegro zamierza samodzielnie obciążyć podatkiem VAT sprzedawców, których siedziby mieszczą się poza terytorium UE. Co więcej, sugeruje im nawet, aby już teraz uwzględniali VAT w cenie oferowanych produktów.

Czy przez VAT zakupy na chińskich platformach przestaną się opłacać?

Na podwyżkę cen produktów powinni przygotować się również wszyscy, którzy robią zakupy na AliExpress. Unijni legislatorzy nie ukrywają, że nowe regulacje są niejako wymierzone w chińskie platformy.

Towary oferowane w krajach UE nie mogą nawet konkurować cenowo z tanimi produktami z Dalekiego Wschodu. Poprzez pakiet e-commerce UE chce uregulować konkurencję i ograniczyć napływ paczek z krajów trzecich.

Celem UE jest także pobudzenie rynku wewnętrznego, na czym skorzystają polscy przedsiębiorcy. Jednak dla niektórych z nich nowe regulacje mogą mieć słodko-gorzki smak.

- Część z nich sprowadza tanie produkty z Chin i potem sprzedaje je na polskim rynku, dlatego ich ten wprowadzony VAT szczególnie zaboli - tłumaczył Artur Halik, Head of Sales platformy sklepów internetowych Shoper.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, Pixelkult

nk.pl kończy działalność. Po 15 latach serwis znika na dobre

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >