BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Uważaj na fałszywą aplikację Netflixa. Jest niemal identyczna jak oryginał
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:24

Uważaj na fałszywą aplikację Netflixa. Jest niemal identyczna jak oryginał

Netflix pod lupą. Powstała fałszywa aplikacja, która kradnie dane
Pixabay/MariusMB

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda fałszywa aplikacja Netflixa

  • Dlaczego jest niebezpieczna

  • Jak uchronić się przed oszustwem

Netflix na celowniku

Osoby korzystające z Netflixa powinny mieć się na baczności. W sklepie Google Play pojawiła się aplikacja, która do złudzenia przypomina popularną platformę streamingową, alarmują spejaliści z firmy Check Point.

Chodzi o aplikację FlixOnline, która posługuje się logo Netflixa - czerwoną literą “N” na czarnym tle. Aplikacja kusi wyjątkową promocją w związku z epidemią koronawirusa - dwumiesięczną okresem próbnym, podczas którego użytkownicy mają rzekomo mieć dostęp do bazy filmów za darmo.

Oszuści w łatwy sposób mogli zyskać dostęp do danych

Okazuje się jednak, że osoby, które zdały się skusić na promocję, mogą mieć spory problem. Podczas instalacji aplikacja wymaga nadania specjalnych uprawnień, dzięki którym zyskują wgląd m.in. do korespondencji w komunikatorze WhatsApp.

To umożliwia cyberprzestępcom odpowiadać na wiadomości z konta ofiary i rozsyłać dalej linki do programu.

Dodatkowa kampania phishingowa umożliwiła oszustom dostęp do danych osobowych osób z zainstalowanym programem. Wśród danych znalazły się także te dotyczące kart płatniczych.

Jak uchronić się przed przechwyceniem danych

Osoby, które zainstalowały fałszywego Netflixa na swoich telefonach, powinny niezwłocznie usunąć aplikację. Eksperci niejednokrotnie uczulali też, by zwracać uwagę, jakich uprawnień żąda od nas aplikacja. Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim gry, programy do obróbki zdjęć, aplikacje z promocjami, które żądają od nas dostępu do danych, które takiej aplikacji w ogóle nie powinny być potrzebne (wiadomości, połączenia, aparat, etc.)