BiznesINFO.pl Energetyka Ustawa o cenach prądu pełna dziur
East News

Ustawa o cenach prądu pełna dziur

27 grudnia 2022
Autor tekstu: Paweł Makowiec

Wprowadzona kilka tygodni temu ustawa zamrażająca ceny prądu generuje coraz więcej problemów. Zdaniem ekspertów na tym się sprawa nie kończy, bowiem podwyżek uniknąć się nie da.

Ustawa o cenach prądu, która przeszła przez Sejm kilka tygodni temu, wprowadziła cenę maksymalną dla gospodarstw domowych, instytucji publicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Według planu rządu, rekompensaty dla dostawców miały pochodzić z podatków .

Jednak, jak informują Interia.pl oraz portal WysokieNapiecie, ktoś popełnił błąd na etapie tworzenia ustawy . Przyczyną jest fakt, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził dostawcom cenniki tak, że niektórzy powinni otrzymać większą rekompensatę niż zakładano. W budżecie brakuje około 3 mld zł .

Sasin ostrzegał

Przed efektami ustawy ostrzegał resort aktywów państwowych kierowany przez Jacka Sasina. Jak przypomina Interia, ministerstwo zapowiadało, że firmy energetyczne będą ponosić spore straty . Część z nich miałaby nie wytrzymać sytuacji i ogłosić upadłość.

Prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikorski w rozmowie z Interią powiedział, że doszło do zdemolowania dotychczasowych rynkowych zasad . Brak gwarancji dla firm równomiernych z większymi cenami energii oznacza, że 2023 rok będzie zdecydowanie trudnym dla sektora energetycznego.

Firmy będą upadać, a ucierpią zwykli ludzie

Jest jednak jeszcze gorzej. Jak wynika z cytowanego przez Interię adwokata Łukasza Batorego, szefa działu energii w Kancelarii Modrzejewski i Wspólnicy, różnice między zakładanymi i realnymi wynikami finansowymi już są spore. Polenergia, Energia i Enea już wiedzą, że każda z nich straci 1,5 mld zł .

Zdaniem prawnika, należy się spodziewać wycofywania firm z rynku jako wyjścia minimum. W najgorszym razie firmy będą faktycznie ogłaszać upadłość . Ostatecznie i tak ucierpi odbiorca końcowy.

Zdaniem ekspertów, nowelizacja ustawy miała nastąpić już po miesiącu od wejścia w życie. Teraz w przewidywaniach terminem jest przyszły rok. Jednakże Ministerstwo Klimatu poinformowało Interię, że nowelizacji nie zamierza przygotowywać .

Obserwuj nas w
autor
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie