USA wesprze Polskę w walce z koronawirusem
Unsplash/jinyun
Autor Maria Glinka - 9 Kwietnia 2020

Waszyngton: Szef amerykańskiej dyplomacji wypowiedział się o gospodarczej pomocy dla Polski

USA oznajmiło, że przeznaczy 225 mln dolarów na pomoc innym krajom w walce z koronawirusem. Jednym z odbiorców, do których dotrze amerykańskie wsparcie będzie Polska.

USA uzupełni niedobory w sprzęcie

USA to obecnie główne epicentrum epidemii. Jest to państwo, w którym odnotowano największą liczbę przypadków koronawirusa - ponad 432 tys. Według najnowszych doniesień minionej doby Stany Zjednoczone wyprzedziły Hiszpanię w kontekście ofiar śmiertelnych COVID-19, których jest prawie 15 tys. – podaje Wirtualna Polska.

Mimo tych zatrważających wyników szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo zadeklarował, że pomoc w walce z koronawirusem otrzymają także inne państwa. Wsparcie ma być skierowane w pierwszej kolejności do tych krajów, które cierpią na niedobory w sprzęcie medycznym.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc całemu światu w zapewnieniu wszystkiego, co konieczne, by chronić obywateli. W pełni spodziewam się, że Polska będzie wśród odbiorców amerykańskiego wsparcia (...), jak tylko będziemy mogli go udzielić" – mówił Pompeo.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza w ciężkim stanie pod respiratorami znajduje się obecnie 160 Polaków chorych na COVID-19 – pisze tvn24.pl.

Respiratory najbardziej potrzebne

Zdaniem szefa dyplomacji wsparcie dla Polski miałoby wykraczać poza sprzęt medyczny i technologie związane ze służbą zdrowia. USA ma zaangażować się w pomoc dla sektora prywatnego i organizacji pozarządowych – podaje bankier.pl.

Pompeo wyznał, że w tej trudnej sytuacji, w której znalazły się prawie wszystkie państwa na świecie, Stany Zjednoczone „wykażą się przywództwem oraz całym spektrum amerykańskich możliwości”.

A te są z całą pewnością niemałe. Donald Trump oznajmił we wtorek, że USA ma zapas 8675 respiratorów, a kolejne 110 tys. urządzeń ma być dostarczone w ciągu nadchodzących tygodni.

„Nie wydaje mi się, abyśmy ich potrzebowali (…), ale będziemy je mieli na przyszłość i pomożemy innym państwom, które desperacko potrzebują respiratorów” – oświadczył prezydent.

Tak duża liczba tych urządzeń, które są niezbędne do zwalczania koronawirusa, ma związek z przestawieniem się wielu firm na ich produkcję. W ostatnim czasie nawet koncerny motoryzacyjne takie jak Ford czy General Motors zaangażowały się wytwarzanie respiratorów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Biedronka zaczyna sprzedawać maseczki ochronne. Ich cena może doprowadzić do jeszcze większych kolejek
2. Ratownik medyczny ujawnił prawdę o testach na wirusa. Wstrząsająca relacja, o tym się nie mówi

Najpierw wsparcie dla Amerykanów

Jednak Pompeo podkreślił, że udzielenie pomocy innym potrzebującym krajom nastąpi, gdy kondycja Stanów Zjednoczonych na to pozwoli. Na ten moment priorytetem dla administracji Trumpa jest poprawa dramatycznej sytuacji i zatrzymanie najpotrzebniejszego sprzętu medycznego, aż popyt na niego zostanie zaspokojony.

Szef Departamentu Stanu zapowiedział, że na pomoc innym państwom USA przeznaczy 225 mln dolarów. Poza tym amerykańscy badacze w dalszym ciągu opracowują wyroby medyczne, leki oraz szczepionkę, która „finalna będzie dostępna dla całego świata”.

Dobre informacje dla posiadaczy prawa jazdy. Resort infrastruktury szykuje ważne zmianyDobre informacje dla posiadaczy prawa jazdy. Resort infrastruktury szykuje ważne zmianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bezdomny z objawami koronawirusa leżał na przystanku. Miał 40 stopni gorączki
  2. Prezydent UFC postanowił zorganizować nam Mortal Kombat na żywo
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kraj w Europie wprowadza ostre zakazy na Wielkanoc. Wchodzą w życie już w środę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News