Tarcza 4.0, zmiany w urlopach
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Maja 2020

Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz

O tym, kiedy pracownik ma pójść na niewykorzystany urlop, ma zdecydować pracodawca. I to niezależnie od tego, czy ktoś sobie urlop już zaplanował. To jedna ze zmian zawartych w projekcie czwartej tarczy antykryzysowej.

Urlop niewykorzystany? Pracodawca powie Ci, kiedy masz niego pójść

Już jutro Sejm będzie zajmować się tarczą antykryzysową 4.0. Kolejna odsłona przepisów wprowadza m.in. zmiany w sposobie ubiegania się o środki z ZUS, wakacje kredytowe dla pewnej grupy Polaków i dłuższe koncesje na sprzedaż alkohol. Nowa tarcza to kolejny pakiet pomocy dla przedsiębiorców, a co za tym idzie - także dla pracowników, którzy nie mają raczej powodów do zadowolenia. Bo jeden z zapisów tarczy 4.0 daje pracodawcy możliwość zdecydowania, kiedy pracownik ma iść na zaległy urlop.

Zaległy urlop. Przepisy sprzeczne z uzasadnieniem projektu

Wprowadzając taki zapis w tarczy rząd chce zachęcić pracodawców do szybszego wysyłania pracowników na niewykorzystany urlop. Dlaczego? Chodzi o to, by pracownicy nie gromadzili sobie wolnych dni, a jasnym jest, że w obliczu pandemii przez pierwsze pół roku ludzie raczej nie wykorzystywali swoich urlopów.

Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemPięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Dziś w kościołach odczytany zostanie list. Jego treść oburza nie tylko ateistów

W uzasadnieniu projektu twórcy piszą, że jednym z rozwiązań jest "czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 roku". Problem polega na tym, że jest to sprzeczne z samymi przepisami, w których napisano, że “w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika (…) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu" - zwraca uwagę money.pl.

Nowy sondaż wyborczy. Prezydent może być coraz bardziej zaniepokojonyNowy sondaż wyborczy. Prezydent może być coraz bardziej zaniepokojonyCzytaj dalej

Rząd przeciwko kumulowaniu urlopów

Czy błąd w uzasadnieniu to konsekwencja licznych zmian, w których pogubili się sami twórcy? Eksperci w rozmowie z portalem money.pl zwracają uwagę na ten błąd i komentują przepis dotyczący narzucania terminu urlopu.

- Faktycznie pomiędzy projektem przepisów a uzasadnieniem do nich jest znaczna różnica. Plan, co wynika dokładnie z proponowanego artykułu, zakłada możliwość wysyłania pracowników, bez ich zgody, na urlop wypoczynkowy we wskazanym przez pracodawcę terminie. Data 30 września jako granica wykorzystywania zaległych urlopów się nie zmienia - mówi na łamach money.pl prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy.

Specjalistka zwraca uwagę, że uzasadnienie może być pomyłką lub pozostałością po innych rozwiązaniach, których w końcu nie zawarto w projekcie. Ale jeśli termin wykorzystywania zaległego urlopu został usunięty, to łatwiej byłoby gromadzić niewykorzystany urlop. A nowy zapis rządu ma to uniemożliwić.

Jabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złJabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złCzytaj dalej

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa uważa, że narzucanie pracownikom terminów urlopu odbiera sens idei odpoczynku.

- Pracodawca może zaoferować pracownikom wydłużenie płatnego urlopu, ale nie ma prawa decydować, kiedy pracownik ma brać wolne - mówi na łamach money.pl Szumlewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zamówiła jedzenie w popularnej sieci fast food. Gdy odkryła co w nim było, zamurowało ją
  2. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wykryli 101 niezidentyfikowanych obiektów latających. Wyznanie Francji
6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanie6 tys. samochodów 4 marek musi pilnie trafić do warsztatu. Sprawdź pocztę, także mogłeś otrzymać wezwanieCzytaj dalej


Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News