BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Umowa o pracę czy B2B, co wybrać?

23 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Umowa o pracę uchodzi za najbezpieczniejszą i najlepszą formę zatrudnienia , czy aby na pewno tak jest? Oprócz umowy o pracę coraz częściej wybiera się formę zatrudnienia typu B2B. Obie formy mają swoje plusy i minusy, które postaramy się ukazać, abyś móg

Podstawowa forma zatrudnienia w Polsce, to umowa o pracę. W ogłoszeniach, jakie publikują pracodawcy bardzo często możemy spotkać jednak propozycję zatrudnienia w formie B2B, czyli business-to-business. Oznacza to tyle, że świadczymy wtedy usługi jako jednoosobowa firma, a nie jako osoba fizyczna. Inaczej rzecz biorąc z formalnego punktu widzenia pracodawca przestaje być naszym pracodawcą, a staje się partnerem biznesowym.

Umowa o pracę: plusy

Jest to na ten moment najbezpieczniejsza forma zatrudnienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze zatrudnienie jest wtedy regulowane na podstawie Kodeksu Pracy, który określa dosyć jasno prawa i obowiązki zarówno pracodawcy jak i pracownika. Umowa o pracę daje nam możliwość pobierania urlopów, bezpieczeństwa dla kobiet w przypadku zajścia w ciążę. Jest też traktowana przez banki jako najlepsze zapewnienie stałości dochodów, co ma bardzo duże znaczenie przy ubieganiu się np. o kredyt hipoteczny. W tym przypadku ważny jest także okres wypowiedzenia, a mianowicie większą pewność, że pracodawca nie oznajmi nam nagle pod koniec dnia, że kolejnego możemy już do niej nie przychodzić.

Minusy umowy o pracę:

Niestety nie ma nic za darmo. Bezpieczeństwo, które oferuje nam umowa o pracę jest okupione większym opodatkowaniem. Zakładając, że wynegocjowaliśmy na rozmowie kwalifikacyjnej stawkę 4000 zł brutto, to przy umowie o pracę na konto pracodawca przeleje nam co miesiąc 2 853,96 zł. Pracodawcę za to nasza praca łącznie będzie kosztować  4 819,20 zł (wyliczone na podstawie kalkulatora wynagrodzeń na stronie Bankier.pl). Mamy tutaj do czynienia z tzw. klinem podatkowym, który Ministerstwo Finansów zadeklarowało się zmniejszać, jednak na pewno minie jeszcze jakiś czas, aż te obietnice wejdą w życie.

Plusy umowy B2B:

Najważniejszym plusem umowy typu business-to-business jest większa ilość pieniędzy w naszej kieszeni. Jeśli porównamy nasze 4000 zł brutto z umowy o pracę (co oznacza że pracodawca łącznie ponosi za nas koszt 4 819,20 zł), to możemy wynegocjować od pracodawcy większą stawkę brutto. Jeśli więc zgodzi się na pensję w wysokości 4 819 zł brutto, to zarobimy 3 319 zł, a więc o ponad 500 zł więcej. Ponadto B2B zapewnia nam większą swobodę. Możemy podpisać kilka umów, wykonywać zlecenia dla wielu firm. Jesteśmy przez to bardziej mobilni, niż w przypadku klasycznej umowy o pracę.

Businness-to-business, minusy:

W przypadku tego typu zatrudnienia nie możemy liczyć na ochronę Kodeksu Pracy. Nasze ewentualne spory z kontrahentem będą więc regulowane na podstawie Kodeksu Cywilnego. W tym przypadku możemy mieć większe problemy z wyegzekwowaniem swych ewentualnych roszczeń. Innym minusem tej umowy jest fakt, iż musimy sami dbać o swoje rozliczenia z Urzędem Skarbowym, czy też ZUSem. Jeśli nie jesteśmy tego robić w stanie sami potrzebujemy obsługi biura rachunkowego, co jest dodatkowym kosztem. Trzeba też brać pod uwagę to, że możemy mieć mniejsze szanse na otrzymanie kredytu, nasze zatrudnienie bowiem jest mniej stabilne.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, którą formę umowy lepiej wybrać. Dużo zależy od tego, jakie mamy plany kariery, czego oczekujemy od życia, a nawet jaki mamy charakter. Każdą formę umowy najlepiej jest przeanalizować, bowiem dużo zależy też od tego jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >