BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Ulga na dojazdy do pracy. Wielu może odliczyć nawet 3600 zł, a niektórzy jeszcze więcej

13 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Ulga na dojazdy do pracy to jedynie uproszczona nazwa kosztów uzyskania przychodu. Może z niej skorzystać każdy podatnik, który uzyskuje wynagrodzenie na podstawie stosunku pracy. Wydatki w konkretnej kwocie można samodzielnie odliczyć w rocznej deklaracji podatkowej, chyba że wcześniej zrobi to za nas pracodawca. Przykład: w skali roku 3600 zł odliczą ci, którzy pracują w innym mieście. Należy pamiętać, że wysokość odliczenia nie jest równoznaczna z tym, co w efekcie zostanie w naszej kieszeni – w podanym przykładzie będzie to ok. 100 zł.

Ulga na dojazdy do pracy – kto i kiedy z niej skorzysta?

W praktyce z tej ulgi skorzystają zarówno kierowcy, jak i osoby dojeżdżające pojazdami transportu publicznego, rowerzyści, piesi, a nawet ci, którzy pracują zdalnie. Jak to możliwe? Otóż nie jest to ulga podatkowa, tylko ryczałt, który powiększa pracownikowi koszty uzyskania przychodu i tym samym zmniejsza mu podstawę opodatkowania.

Jeśli pracownik podpisał specjalne oświadczenie, odliczeniem kosztów z tego tytułu zajmuje się jego pracodawca (przy takim sposobie rozliczania otrzymujesz nieco wyższe wynagrodzenie już w ciągu roku, gdyż pomniejszona zostaje podstawa opodatkowania). W przypadku, gdy pracodawca tego nie zrobił, pracownik może sam odliczyć w rocznej deklaracji podatkowej koszty uzyskania przychodu. W tym celu, składając PIT-37, powinien wpisać konkretną kwotę w sekcji D, a składając PIT-36 – w części E.

Ile można odliczyć?

Zgodnie z ustawą o PIT art. 22 ust. 2 na koszty uzyskania przychodu nałożono limity kwotowe, których wysokość zależy od lokalizacji miejsca zatrudnienia. Najczęściej miesięczna kwota ryczałtu wynosi 250 lub 300 zł.

Z pierwszej opcji, czyli odliczenia 250 zł każdego miesiąca mogą skorzystać osoby, które dojeżdżają do pracy w miejscowości swojego zamieszkania. W skali roku odliczą wówczas do 3000 zł. Natomiast pracownicy dojeżdżający do innego miasta mają prawo odliczyć 300 zł każdego miesiąca, a więc 3600 zł w ciągu roku.

Limit odliczenia może zostać zwiększony w dwóch następujących sytuacjach, mianowicie, gdy:

  • pracownik miejscowy jest zatrudniony w kilku miejscach i posiada minimum dwa stosunki pracy  wówczas kwota odliczenia wzrasta do 4500 zł w skali roku,
  • pracownik dojeżdża do pracy do innego miasta, posiada co najmniej dwa stosunki pracy i nie otrzymuje dodatku za rozłąkę — w takiej sytuacji odliczenie roczne sięga nawet 5400 zł.

Przy przekroczeniu wspomnianych limitów można uwzględnić w rozliczeniu kwotę odpowiadającą wartości udokumentowanych imiennych biletów okresowych – informuje portal podatnik.info. Tyczy się to podróżowania pociągami, autobusami, tramwajami, a nawet promami.

Ile zostanie w Twojej kieszeni?

Z informacji portalu moto.pl wynika, że odliczenie nawet 3600 zł kosztów uzyskania przychodu to oszczędność wys. 9 zł miesięcznie, co w skali roku daje 108 zł.

Tagi:

pracazeznanie podatkowekoszty uzyskania przychodów

Podobne artykuły

Finanse

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Czytaj więcej >

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]