BiznesINFO.pl Finanse Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek
East News, Arkadiusz Ziolek

Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek

30 października 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Ulga abolicyjna zostanie ograniczona

Temat ulgi abolicyjnej rozgorzał na nowo we wrześniu, gdy media poinformowały o planach szykowanych przez resort finansów. Jak się okazuje, resort planował całkowite zniesienie ulgi abolicyjnej.

Nie jest tajemnicą, że Polacy mieszkający i pracujący za granicą zarabiają więcej niż w ojczyźnie. Roczne zarobki Polaków za granicą przekraczają często 20 tys. euro, a to oznacza, że w Polsce są zobowiązane do zapłacenia 38 proc. podatku, zauważa gazeta.pl.

Kwota podatku koniecznego do zapłacenia w Polsce jest znacznie wyższa niż w krajach, z którymi nasz rząd podpisał porozumienia o uniknięciu podwójnego opodatkowania. Przypomnijmy, że mniejsze podatki Polacy zapłacą m.in.: w Holandii, Rosji czy Kazachstanie.

Ulga abolicyjna do tego momentu umożliwiała Polakom na obczyźnie odliczenie od polskiego podatku, kwotę podatku uiszczonego w obcym kraju. Nowe przepisy znacząco ograniczają tę możlwość.

1. Niemcy nie mają już wyboru, muszą podjąć ostateczną decyzję. Będą zamykać niemal wszystko, koniec z półśrodkami 2 . TVP Info: Zadziwiające sugestie w "Wiadomościach". Czy Polki i Polacy mają się obawiać? 3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Ulga abolicyjna zakrawa o absurd

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw została wczoraj przyjęta przez Sejm. Beneficjenci ulgi abolicyjnej będą zszokowani.

Ulga abolicyjna nie została usunięta całkowicie, o czym media spekulowały już od września, a jedynie ograniczona do śmiesznie niskiej kwoty. Resort zdecydował, że ulgę abolicyjną będzie można odliczyć do kwoty 1360 zł, podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem ministerstwa obecne przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej nie realizują przepisów podatkowych w kwestii eliminowania podwójnego opodatkowania. Co więcej, ulga abolicyjna w pierwotnym kształcie nie zachęcała do osiągania dochodów w Polsce.

- Zniesienie ulgi abolicyjnej doprowadzi do konieczności zagłębienia się w ten temat, a mając na uwadze problemy,  jakie mieli podatnicy przed 2008 r. (od tego roku obowiązuje ulga), to więcej niż prawdopodobne wydaje się, że nastąpi powrót do stanu właśnie z tego okresu, kiedy to uznano, że wprowadzenie takiej ulgi było niezbędne, mówi w rozmowie z portalem strafabiznesu.pl Anna Misiak, wiceprzewodnicząca Grupy CIT/PIT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan i Partnera w MDDP.

"Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw", zaznacza DGP. Miejmy nadzieję, że ulga abolicyjna nieznacznie odbije się na finansach Polaków.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie