biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Ujawniono miażdżące wyniki badań. Chodzi o kopanie kryptowalut
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.02.2024 22:40

Ujawniono miażdżące wyniki badań. Chodzi o kopanie kryptowalut

sieć energetyczna
Fot. Matthew Henry/Unsplash

Często na fali zachwytów nowymi osiągnięciami techniki zapominamy o ich kosztach energetycznych. Tak jest dzisiaj ze sztuczną inteligencją, ale nie należy zapominać także o niezwykle zasobożernych kryptowalutach. Zużyciu energii przez kopalnie kryptowalut przyjrzała się amerykańska Energy Information Agency – niestety potwierdziły się pesymistyczne prognozy.

Dziesiątki terawatogodzin na kryptowaluty

Jak donosi Ars Technica, przyczynkiem do przeprowadzenia badań przez EIA były wnioski płynące z niezależnego raportu sporządzonego przez Cambridge Centre for Alternative. Jego autorzy dostrzegli ogromny wzrost liczby kopalni kryptowalut w okresie od 2020 do 2022 roku. Jego powodem było wprowadzenie zakazu kopania krypto w Chinach, które doprowadził do tego, że część biznesów przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

O ile w 2020 roku, gdy kopanie bitcoina nie było już w zasadzie opłacalne, USA wydobywało nieco ponad 3 proc. globalnego urobku, tak w 2022 roku – po zmianach w Państwie Środka – było to już prawie 38 proc. Oszacowano, że jest do tego potrzebne od 25 do 91 terawatogodzin. Minimalna wartość jest bliska zużycia energii w stanie Utah. Na drugim biegunie mowa o energii zużywanej przez stan Washington, gdzie żyje blisko 7,8 mln osób.

Polacy będą mogli łatwiej oszczędzić na opłatach za prąd. Jeszcze w tym roku

137 przemysłowych kopalni w USA

Problemu nie stanowią stojące w piwnicy pecety, lecz całe kopalnie, w których rzędami stoją setki klastrów wyspecjalizowanego w wydobywaniu kryptowalut zaawansowanego sprzętu, przede wszystkim najlepszych układów graficznych. Amerykańska agencja zidentyfikowała takich „przemysłowych” 137 kopalni i zwróciła się do ich administracji z pytaniem o konsumpcję prądu.

Odpowiedziało 101 z nich, dzięki czemu stało się jasne, że faktyczne zużycie prądu w USA przeznaczane na kopanie kryptowalut jest bliższe stanowi Washington z badań analityków Cambridge niż Utah. Obliczono, że dziś wydobywanie kryptowalut stanowi 2,3 proc. przeciętnego amerykańskiego zapotrzebowania na prąd.

Czterokrotny wzrost w dwa lata

Właściciele kopalni o przemysłowej skali wykorzystują często dawne zakłady produkcyjne, które same są dobrze skomunikowane energetycznie, a mieszczą się w oddaleniu od miast, gdzie sieć nie jest tak obciążona. 

Prześledzenie działalności 5 z blisko 140 takich instalacji w całym kraju pokazało, że po osiągnięciu spadku zapotrzebowania do minimum w 2020 roku ich zapotrzebowanie na prąd wzrosło do 2022 roku z 0,5 do ponad 2 terawatogodzin.

Źródło: arstechnica.com

Powiązane
D.Tusk, premier RP
Donald Tusk zamyka dwie granice. Polskie bojówki na zachodzie ze wsparciem Nawrockiego
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: