BiznesINFO.pl > Handel > Truskawki tanieją w ekspresowym tempie. A sezon dopiero się zaczyna
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.05.2023 21:57

Truskawki tanieją w ekspresowym tempie. A sezon dopiero się zaczyna

truskawki
Domena publiczna

Doskonałe wiadomości z rynku owocowego. Ceny truskawek po raz pierwszy od dawna zaczynają spadać w bardzo szybkim tempie. A sezon dopiero się rozpoczyna.

Spadają ceny truskawek

Na giełdach ceny truskawek faktycznie spadają bardzo szybko - żeby nie powiedzieć “na łeb, na szyję”. Jak wynika z informacji portalu SuperBiznes, dwa tygodnie temu kilogram truskawek w Broniszach pod Warszawą kosztował między 16 a 25 zł. Dzisiaj - już od 6 do 8 zł/kg.

Z kolei z danych portalu Gazeta.pl cytowanych przez SuperBiznes wynika, że obite truskawki kosztują jeszcze mniej. Ich ceny kształtują się na poziomie 2,99 zł/kg. Według byłego ministra Janusza Piechocińskiego cytowanego przez SuperBiznes, ceny są na “porażająco niskim poziomie”.

Ceny niższe w zeszłym roku

Co więcej, ceny truskawek są rekordowo niskie. Średnia cena kilograma truskawek w maju wyniosła 23,4 zł/kg, zaś w maju zeszłego roku było to już 25,3 zł/kg.

Jaki jest konkretny powód takiej sytuacji? SuperBiznes podaje, że odpowiada za nią wciąż rosnąca podaż truskawek, oraz dodatkowo niskie ceny tych, które sprowadzane są z Ukrainy czy Maroka.

Rolnicy nie są zadowoleni

Jest jednak jedna grupa, której niskie ceny truskawek nie odpowiadają. Chodzi oczywiście o rolników - niektórzy z nich, według SuperBiznesu, boją się o to, jak ten sezon się skończy.

Ze słów Adriana Woźniaka, właściciela gospodarstwa pod Kutnem, dla portalu Onet.pl wynika, że problem może powstać w momencie rozpoczęcia sprzedaży do przetwórni owocowych. Podaż może być tak duża w porównaniu z popytem, że ceny na koniec sezonu mogą być absurdalnie niskie w celu sprzedania wszystkich zapasów.

Polecane