BiznesINFO.pl Polska i Świat Czesi zmieniają zdanie o Trójmorzu. Coraz bardziej chętni do współpracy z Polską
Flickr/fourthandfifteen, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czesi zmieniają zdanie o Trójmorzu. Coraz bardziej chętni do współpracy z Polską

24 września 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Trójmorze jednak na plus

Trójmorze to inicjatywa powołana w 2015 r., która zrzesza państwa położone między Adriatykiem, Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Należy do niej 12 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Niedługo po inauguracji platformy współpracy Czesi zaczęli odważnie podkreślać, że nie chcą być częścią paktu, który jest "wycelowany w Niemcy". Gazeta Wyborcza podaje, że był to jeden z poważniejszych zgrzytów przed wizytą Donalda Trumpa w lipcu 2017 r. w Warszawie.

Jednak według doniesień portalu forsal.pl nie został po nim nawet ślad, a negatywne czeskie nastawienie zaczyna się odwracać. Do przełomu miało dojść w trakcie debaty nt. Inicjatywy Trójmorza, która została zorganizowana w ambasadzie RP w Pradze. W rozmowach uczestniczyli także dyplomaci z USA, co miało stanowić wartość dodaną z punktu widzenia Czechów.

Trójmorze jest wartościowe, jeśli współpracuje z USA

Na spotkaniu w Pradze rozmawiano m.in. o finansowaniu projektów infrastrukturalnych. Ich selekcja ma zostać ogłoszona na szczycie Trójmorza w Tallinie, które odbędzie się w dniach 18-19 października. - Projekty wybierze organ zarządzający Funduszami Inicjatywy Trójmorza, wolny od wpływów politycznych - przyznał wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

Mimo że ostateczna decyzja w sprawie poszczególnych inicjatyw zapadnie dopiero za miesiąc to Czesi, pierwszy raz od dłuższego czasu, pozytywnie oceniają zacieśnianie relacji w ramach Trójmorza. - Trójmorze jest strategicznym projektem, który łączy współpracę w naszej części Europy ze Stanami Zjednoczonymi, której bardzo nam brakowało - oznajmił Jan Sechter, były ambasador Czech w Polsce, który obecnie sprawuje funkcje wiceministra transportu do spraw międzynarodowych. W ocenie polityka zaangażowanie USA to dobry sygnał dla inwestorów spoza Trójmorza, "którzy zauważą dzięki temu, że tutaj, w regionie coś się dzieje". Amerykanie słyną bowiem ze zdolności przyciągania inwestorów prywatnych, na czym mogą skorzystać państwa zrzeszone w Trójmorzu dążące do rozwoju gospodarczego i wzmacniania Unii Europejskiej od środka.

Cała gama projektów Trójmorza

Nowe inicjatywy w ramach Trójmorza to okazja na ożywienie gospodarek po koronakryzysie nie tylko dla Pragi, ale i dla Warszawy. Wiceminister spraw zagranicznych zdradził w rozmowie z PAP, że Polska będzie zabiegała o finansowanie przede wszystkim projektu Via Carpatia. Ma to być międzynarodowa trasa transportowa relacji Północ-Południe, która połączy Kłajpedę (Litwa) z Salonikami (Grecja). Poza tym wiceszef resortu wspomniał o autostradzie cyfrowej, światłowodach i wspólnych inwestycjom w sieć 5G.

Na co w ramach Trójmorza liczą Czesi? Jan Machaczek, czeski publicysta i szef Instytutu na rzecz Polityki i Społeczności, który moderował ostatnią debatę wskazywał na projekt dotyczący kanału Odra-Dunaj. Ta inicjatywa wymaga jednak nie tylko odpowiednich nakładów finansowych, ale i politycznego konsensusu. Ekspert przyznał, że zanim Czesi zaczną zabiegać o poparcie dla projektu u innych członków Trójmorza, najpierw sami powinni określić, czy są nim zainteresowani.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie