Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wniosek

Wniosek

pieniadze-portfel-kalendarz
06.09.2023 14:32 Wielu Polaków nie wie o tym dodatku. 553 zł bez względu na wiek, decyzja zapada już w 30 dni

553,30 zł miesięcznie to specjalny dodatek wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość jest stała, ale podlega on corocznej waloryzacji (przed 1 marca br. wynosił 481,97 zł). W obrębie samego Podkarpacia świadczenie to otrzymuje prawie 1600 osób – informował niedawno specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne warunki i złożyć wniosek. Na decyzję o przyznaniu dodatku organ rentowy ma 30 dni.

zus-list-pieniadze
05.09.2023 13:08 Wiele osób nie ma pojęcia, że te pieniądze można odzyskać. Konieczne złożenie wniosku w ZUS-ie

Jeśli osoba ubezpieczona umrze, pieniądze zgromadzone na jej subkoncie w ZUS-ie nie przepadają, tylko podlegają dziedziczeniu. Aby je odzyskać, osoba uprawniona musi złożyć specjalny wniosek. Spadkobiercą może być nie tylko rodzina zmarłego, ale każda osoba fizyczna np. przyjaciel. Z danych ZUS-u wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Poniżej wyjaśniamy, jakie są zasady dziedziczenia tych pieniędzy.

kalendarz-pieniądze-100 zł-biznesinfo
25.08.2023 19:41 Ogromne zainteresowanie znanym rządowym programem. Można otrzymać kilka tysięcy złotych

Nie minął nawet miesiąc od dnia, w którym ruszyła kolejna edycja znanego rządowego programu. W jego ramach Polacy mogą otrzymać dofinansowanie w wys. nawet 6 tys. zł. W piątek 25 sierpnia szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że zainteresowanie uzyskaniem dotacji jest tak duże, że rząd postanowił zwiększyć pulę udostępnionych pieniędzy o 100 mln zł. Na jaki cel można uzyskać dotację, kto może skorzystać z tego programu i gdzie złożyć wniosek? Wyjaśniamy poniżej.

pieniadze-gotowka-zus-dziedziczenie
09.08.2023 14:29 W ZUS-ie czekają pieniądze, ale wypłata nie nastąpi z automatu. Trzeba złożyć wniosek

Można dziedziczyć składki emerytalne przekazywane do II filaru systemu emerytalnego, czyli na konto emerytalne w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz na tzw. subkonto w ZUS-ie. Z danych Zakładu wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Wypłata nie następuje jednak z tzw. automatu po śmierci osoby ubezpieczonej. Żeby pieniądze od nas dostać – trzeba złożyć w ZUS wniosek – przestrzega Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Jednak poza złożeniem wniosku, trzeba też spełnić warunki. Jakie? O tym poniżej.

Pieniądze
03.08.2023 15:13 Rusza kolejna edycja znanego rządowego programu. Można dostać nawet 6 tys. zł

Już dziś (3.08) rusza kolejna edycja programu “Moja Woda” znanego też pod nazwą “Beczka Plus”. Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, budżet tej odsłony sięga 130 mln zł. Na jakie wsparcie będą mogli liczyć właściciele domów?

pieniadze-gotowka
01.08.2023 08:37 Polacy złożyli już prawie 2 mln wniosków. Można otrzymać dodatkowe pieniądze

Od miesiąca Polacy mogą składać wnioski o otrzymanie specjalnego świadczenia. Obsługą programu i wypłatą środków w jego ramach zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z końcem lipca ZUS poinformował, że złożono już blisko 2 mln wniosków. Poniżej tłumaczymy, kto może ubiegać się o dodatkowe środki finansowe.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
31.07.2023 10:18 31 lipca mija termin złożenia ważnego wniosku w ZUS. To konieczne, aby uzyskać pewną ulgę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina – w poniedziałek 31 lipca upływa termin składania wniosków, aby skorzystać z tzw. ustawy covidowej (od 1 sierpnia jej przepisy nie będą już stosowane). To ważna informacja dla osób, które chciałyby odroczyć termin płatności składek bądź rozłożyć je na raty na dotychczasowych zasadach.

Pieniądze w portfelu
23.06.2023 20:08 Wyższa emerytura dla kobiet. Wystarczy jeden wniosek

Część seniorek może się cieszyć - ale niekoniecznie z początku lata. Jest bowiem możliwość, że będą otrzymywały wyższą emeryturę. W tym celu potrzebny jest jedynie wniosek.

pieniądze-kalendarz-banknoty-termin-biznesinfo
13.06.2023 11:55 Wielu Polaków powinno dopilnować tego terminu. Jeśli nie złożą dokumentu, będą płacić więcej za prąd

W tym roku limit zużycia prądu dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh rocznie – skutkuje on zamrożeniem cen energii na poziomie ubiegłorocznym. Niektóre grupy mogą jednak skorzystać z podwyższonych limitów. W tym celu konieczne jest dostarczenie swojemu dostawcy energii specjalnego oświadczenia. Należy to zrobić do 30 czerwca – wnioski składane po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

pieniądze-gotówka
30.05.2023 08:39 Rodzicu, jeśli nie złożyłeś wniosku w terminie, w czerwcu na konto wpłynie mniej pieniędzy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w czerwcu rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie 500 plus. Rodzice i opiekunowie prawni, którzy złożyli wniosek do 30 kwietnia, otrzymają pieniądze z programu bez przerwy w wypłacie. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku składania wniosków w maju i w kolejnych miesiącach.

zus-list-pieniądze
29.05.2023 12:21 ZUS będzie zwracał pieniądze. Zostało tylko kilka dni na złożenie konkretnego wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zostało coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie takiego dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

zus-list
24.05.2023 10:34 1,4 mln Polaków może otrzymać zwrot pieniędzy z ZUS. Czas na złożenie wniosku mija 1 czerwca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1,4 mln przedsiębiorców może otrzymać zwrot pieniędzy ze składki zdrowotnej. Na profilach płatników na platformie PUE ZUS udostępniono już wnioski o zwrot nadpłaty. Taki wniosek trzeba zweryfikować, podpisać i odesłać w terminie do 1 czerwca.

pieniądze-gotówka
13.05.2023 08:47 Dożywotnie „200 plus” do emerytury. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek

„200 plus” to potoczne określenie świadczenia ratowniczego, o które mogą się ubiegać emeryci służący wcześniej w ochotniczej straży pożarnej lub jako górscy ratownicy. Samo uczestnictwo to jednak za mało, bo w celu otrzymania dodatkowych pieniędzy należy spełnić jeszcze kilka warunków, a później złożyć wniosek – podaje Interia Biznes.

prąd-energia-kable
21.04.2023 12:48 Wniosek o wyższy limit zużycia prądu. Jeśli chcesz płacić mniej, musisz go złożyć do 30 czerwca

Zgodnie z ustawą o zamrożeniu cen prądu w 2023 roku gospodarstwom domowym z automatu przysługuje limit zużycia w wys. do 2 tys. kWh rocznie. Dla niektórych grup został on jednak podniesiony i aby z tej opcji skorzystać, trzeba do 30 czerwca dostarczyć swojemu dostawcy energii stosowne oświadczenie. Tyczy się to gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

pieniądze-gotówka
19.04.2023 14:01 553,30 zł dodatku od ZUS bez względu na wiek. Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobie, która straciła obydwoje rodziców i z tego tytułu ma prawo do renty rodzinnej. Nie obowiązuje w tym przypadku żadne kryterium wieku. W wyniku marcowej waloryzacji kwota dodatku wynosi 553,30 zł miesięcznie. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć w ZUS stosowny wniosek.

pieniądze-gotówka
14.04.2023 10:13 553,30 zł dodatku bez względu na wiek. ZUS wypłaci specjalne świadczenie na wniosek

Osoby, których obydwoje rodzice nie żyją, a które mają prawo do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach, mogą otrzymać dodatek dla sierot zupełnych. Nie obowiązuje w tym przypadku żadne kryterium wieku. Od 1 marca, w wyniku corocznej waloryzacji, kwota świadczenia wynosi 553,30 zł miesięcznie. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć w ZUS stosowny wniosek.

banknoty w portfelu
10.03.2023 11:55 Komplikacje po szczepieniu na covid. Wiele osób otrzymało nawet 20 tys. zł odszkodowania

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował pierwsze sprawozdanie z działalności Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Jest ono podsumowaniem pierwszego roku funkcjonowania nowego narzędzia wsparcia pacjentów. 

Nie mniej niż 30 zł, nie więcej niż 719 zł. Żeby dostać konkretny zasiłek, musisz złożyć wniosek
25.02.2023 20:18 Nie mniej niż 30 zł, nie więcej niż 719 zł. Żeby dostać konkretny zasiłek, musisz złożyć wniosek

W tym roku wysokość zasiłku socjalnego wynosi do 719 zł. Nie otrzyma się go jednak z automatu - trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie zweryfikowany przez urzędników.

węgiel-kamienny-east-news
15.02.2023 10:28 Tańszy węgiel od gmin. Aby skorzystać z niższej ceny trzeba złożyć wniosek

Osoby, które nie wykupiły jeszcze przysługującego węgla od gmin, muszą się pośpieszyć. Wniosek należy złożyć do 15 kwietnia 2023 roku.

ZUS
15.11.2022 11:14 ZUS uruchamia aplikację mZUS. Chce ułatwić wnioskowanie o świadczenia rodzinne

ZUS udostępnił mZUS - pierwszą aplikację mobilną. Za pośrednictwem aplikacji można składać m.in. wnioski o 500 plus. Aplikację można pobrać bezpłatnie, potrzebny jest jednak profil PUE.

Czym jest umowa przedwstępna i na czym polega?
09.11.2022 11:52 Zamrożenie cen prądu. Dokumenty konieczne, by skorzystać z wyższych limitów zużycia

Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu. Aby skorzystać z wyższych limitów zużycia prądu należy dostarczyć swojemu dostawcy energii stosowne oświadczenie.

Jak prawidłowo sadzić drzewa w ogrodzie – podstawowe zasady
06.10.2022 15:07 Sejm pracuje nad nową ustawą. Ma ułatwić wycinkę drzew z prywatnych posesji

W Sejmie trwają pracę nad ustawą dotyczącą procedur usunięcia drzewa z prywatnej działki. Będzie łatwiej wyciąć drzewa z własnej posesji. Gminy będą mniej czasu na sprzeciw.

Pieniądze w ramach kolejnych dopłat niedługo mają trafić do Polaków, rząd przygotowuje kolejne programy
16.08.2022 12:38 16 sierpnia to ostatni dzień na złożenie wniosku o świadczenie postojowe

16 sierpnia to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe, przypomina rzecznik zakładu ZUS Paweł Żebrowski. O świadczenie mogą upominać się przedsiębiorcy oraz osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych, którzy odczuli negatywne skutki pandemii koronawirusa w Polsce.

folder-4119674 1920
26.05.2021 02:00 Wniosek o przywrócenie terminu - kiedy i jak go złożyć?

Ciężko jest usprawiedliwić niedotrzymanie terminu w istotnej sprawie urzędowej, jednak czasem przyczyny takiego zdarzenia mogą być niezależne od nas. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdy okoliczności, które spowodowały niedotrzymanie przez nas odpowiedniego terminu, nie wystąpiły z naszej winy i były niezależne od naszej woli, mamy możliwość przywrócenia terminu. W jaki sposób i gdzie złożyć odpowiednie dokumenty?