By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Czerwca 2020

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Strajk rolników i przedsiębiorców już był. Teraz czas na pocztowców, stewardessy i pracowników socjalnych. W sobotę organizują wspólny strajk, a już szykuje się kolejne - informuje środowa “Rzeczpospolita”. I podkreśla, że to lato może być gorące.

Strajk pocztowców już w sobotę

Jak podaje “Rz”, w sobotę odbędzie się strajk pracowników Poczty Polskiej, którym nowy zarząd państwowej spółki zamierza obniżyć wynagrodzenia. Taką decyzję operator tłumaczy kiepską kondycją spółki. Od stycznia do maja Poczta Polska zanotowała rekordowy 21-procentowy spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty mówi w rozmowie z dziennikiem, że na pensjach operator chce zaoszczędzić 12 mln zł.

Od początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneOd początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzoneCzytaj dalej

Strajk zgodnie z zasadami?

Według “Rz”, w strajku weźmie udział maksymalnie 150 osób, zgodnie z przepisami dotyczącymi epidemii koronawirusa. Jak podaje dziennik, w strajku przed Ministerstwem Aktywów Państwowych będą uczestniczyć też związkowcy z LOT, państwowych kolei oraz pracownicy socjalni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł

2. Łukasz Szumowski w poważnych tarapatach. Dziennikarze dotarli do mężczyzny, który może pogrążyć ministra

Niegdyś pogardzana lokalizacja, teraz sprzedaje się na pniu. Preferencje mieszkaniowe Polaków uległy zmianieNiegdyś pogardzana lokalizacja, teraz sprzedaje się na pniu. Preferencje mieszkaniowe Polaków uległy zmianieCzytaj dalej

Jak czytamy, organizatorem strajku jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. I zarzucają rządzącym, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie - “promowanie umów śmieciowych i oszczędności”.

Jak pisze “Rz”, sytuację zaognił dodatkowo kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Na początku czerwca strajk przeprowadzili już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno.

Czeka nas strajk za strajkiem

Wcześniej wiele razy strajk organizowali rolnicy, m.in w marcu, którzy protestowali przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk. Teraz obniżki wynagrodzeń sprawiły, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w konflikt z pracodawcą, czyli PLL LOT.

Wybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekWybrano najlepsze samochody 2020 roku. Jest sporo niespodzianekCzytaj dalej

Rośnie także napięcie w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy zapowiadają strajk także w spółkach energetycznych i kolejowych. Strajk mogą też przeprowadzić górnicy, którzy są niezadowoleni i oskarżają rząd o to, że nie potrafi sobie poradzić z koronawirusem w kopalniach oraz przedstawiciele sektora turystycznego, który znalazł się w zapaści.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Straszne wieści obiegły media. Nie żyje polityk
  2. Niebywała pomyłka w fabryce leków. Pomylono opakowania. Koniecznie zgłoś się do apteki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News