BiznesINFO.pl

By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Strajk pocztowców już w sobotę

Jak podaje “Rz”, w sobotę odbędzie się strajk pracowników Poczty Polskiej, którym nowy zarząd państwowej spółki zamierza obniżyć wynagrodzenia. Taką decyzję operator tłumaczy kiepską kondycją spółki. Od stycznia do maja Poczta Polska zanotowała rekordowy 21-procentowy spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty mówi w rozmowie z dziennikiem, że na pensjach operator chce zaoszczędzić 12 mln zł.

Strajk zgodnie z zasadami?

Według “Rz”, w strajku weźmie udział maksymalnie 150 osób, zgodnie z przepisami dotyczącymi epidemii koronawirusa. Jak podaje dziennik, w strajku przed Ministerstwem Aktywów Państwowych będą uczestniczyć też związkowcy z LOT, państwowych kolei oraz pracownicy socjalni.

2. Łukasz Szumowski w poważnych tarapatach. Dziennikarze dotarli do mężczyzny, który może pogrążyć ministra  

Jak czytamy, organizatorem strajku jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. I zarzucają rządzącym, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie - “promowanie umów śmieciowych i oszczędności”.

Jak pisze “Rz”, sytuację zaognił dodatkowo kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Na początku czerwca strajk przeprowadzili już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. 

Czeka nas strajk za strajkiem

Wcześniej wiele razy strajk organizowali rolnicy, m.in w marcu, którzy protestowali przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk. Teraz obniżki wynagrodzeń sprawiły, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w konflikt z pracodawcą, czyli PLL LOT.

Rośnie także napięcie w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy zapowiadają strajk także w spółkach energetycznych i kolejowych. Strajk mogą też przeprowadzić górnicy, którzy są niezadowoleni i oskarżają rząd o to, że nie potrafi sobie poradzić z koronawirusem w kopalniach oraz przedstawiciele sektora turystycznego, który znalazł się w zapaści. 

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]