BiznesINFO.pl
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

17 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Strajk rolników i przedsiębiorców już był. Teraz czas na pocztowców, stewardessy i pracowników socjalnych. W sobotę organizują wspólny strajk, a już szykuje się kolejne - informuje środowa “Rzeczpospolita". I podkreśla, że to lato może być gor

Strajk pocztowców już w sobotę

Jak podaje “Rz”, w sobotę odbędzie się strajk pracowników Poczty Polskiej, którym nowy zarząd państwowej spółki zamierza obniżyć wynagrodzenia. Taką decyzję operator tłumaczy kiepską kondycją spółki. Od stycznia do maja Poczta Polska zanotowała rekordowy 21-procentowy spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty mówi w rozmowie z dziennikiem, że na pensjach operator chce zaoszczędzić 12 mln zł.

Strajk zgodnie z zasadami?

Według “Rz”, w strajku weźmie udział maksymalnie 150 osób, zgodnie z przepisami dotyczącymi epidemii koronawirusa. Jak podaje dziennik, w strajku przed Ministerstwem Aktywów Państwowych będą uczestniczyć też związkowcy z LOT, państwowych kolei oraz pracownicy socjalni.

2. Łukasz Szumowski w poważnych tarapatach. Dziennikarze dotarli do mężczyzny, który może pogrążyć ministra 

Jak czytamy, organizatorem strajku jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. I zarzucają rządzącym, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie - “promowanie umów śmieciowych i oszczędności”.

Jak pisze “Rz”, sytuację zaognił dodatkowo kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Na początku czerwca strajk przeprowadzili już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. 

Czeka nas strajk za strajkiem

Wcześniej wiele razy strajk organizowali rolnicy, m.in w marcu, którzy protestowali przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk. Teraz obniżki wynagrodzeń sprawiły, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w konflikt z pracodawcą, czyli PLL LOT.

Rośnie także napięcie w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy zapowiadają strajk także w spółkach energetycznych i kolejowych. Strajk mogą też przeprowadzić górnicy, którzy są niezadowoleni i oskarżają rząd o to, że nie potrafi sobie poradzić z koronawirusem w kopalniach oraz przedstawiciele sektora turystycznego, który znalazł się w zapaści. 

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >