Stocznia Świnoujście będzie zamknięta
wikimedia/Andrzej Otrębski
Autor Kamila Jeziorska - 3 Grudnia 2020

Nadszedł koniec. Stocznia będzie zlikwidowana, wielka porażka rządu

Stocznia w Świnoujściu oficjalnie kończy swoją działalność. Ambitne plany rządu na wskrzeszenie stoczni zostały ostatecznie pogrzebane. Finalnie ludzie tracą pracę, a związkowcy krzyczą "Hańba!".

Z tego akapitu dowiesz się:

 • Jakie plany miał rząd wobec stoczni
 • Czemu plan się nie powiódł
 • Co o całej sprawie sądzą eksperci

Stocznia w Świnoujściu przestanie istnieć

Rząd Zjednoczonej Prawicy plany wskrzeszenia polskiego przemysłu stoczniowego miał bardzo ambitne, ale niestety, wszystko się kończy. Stocznia Gryfia sprzedaje swój zakład w Świnoujściu - informuje portal money.pl.

Już wszystko jasne. Wiemy, kto zadecyduje czy w pracy będziesz siedział w maseczceJuż wszystko jasne. Wiemy, kto zadecyduje czy w pracy będziesz siedział w maseczceCzytaj dalej

- Przyjechaliśmy, żeby dać z powrotem nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty, na statki. Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski, polskiej gospodarki - mówił trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki.

Pomysł odbudowy stoczni w Szczecinie popierał związany z PiS od lat, Joachim Brudziński. Co więcej, mówił on pewny siebie, że jeśli plan odbudowy stoczni się powiedzie to politycy PO będą biegać w swetrach tureckich i przepraszać tamtejszych dokerów.

Niestety, ale od położenia symbolicznej stępki w stoczni minęło kilka lat i od tamtego momentu wszystko stanęło w miejscu. Kolejną porażką jest także planowane wskrzeszenie Stoczni Szczecińskiej, a w efekcie finalnie sąd zakazał używania tej nazwy.

Potężna awaria w ING. Jedna z najdłuższych w historii bankuPotężna awaria w ING. Jedna z najdłuższych w historii bankuCzytaj dalej

- "Przywracaniu" przemysłu stoczniowego do Szczecina patronował nie tylko Mateusz Morawiecki, ale również Marek Gróbarczyk i jego resort gospodarki morskiej. To ministerstwo jednak zlikwidowano po pięciu latach, w październiku 2020 r. Dziś Gróbarczyk jest sekretarzem stanu w resorcie infrastruktury - zauważa portal money.pl.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. 1 stycznia z Biedronki zniknie jeden produkt. Ważna decyzna
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Był plan odbudowy, finalnie wszystko się kończy

Na temat zamykania stoczni milczy zarówno Gróbarczyk, jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali politycy również umywają ręce, a jeden z nich w wywiadzie sugerował, że winą należy obarczać Platformę Obywatelską. Wskazał, że to wszystko przez zawarte w tamtym okresie umowy.

- Brak jest ekonomicznych przesłanek do utrzymywania dwóch zakładów produkcyjnych w ramach jednej stoczni - napisała Stocznia Gryfia w oświadczeniu przesłanym do money.pl i podkreślono, że pracownicy zostaną przeniesieni do stoczni w Szczecinie.

Olbrzymie zmiany w Biedronce. Mają je odczuć przede wszystkim klienciOlbrzymie zmiany w Biedronce. Mają je odczuć przede wszystkim klienciCzytaj dalej

Zdaniem ekspertów rząd próbuje ratować resztki tego, co z przemysłu stoczniowego w Szczecinie zostało. Ekspert od gospodarki morskiej Rafał Zahorski mówi, że rządowy plan opiewał na przeniesienie całego przemysłu stoczniowego do Szczecina poprzez zamknięcie świnoujskiego oddziału.

- Zamykając Gryfię w Świnoujściu liczono, że tamtejsze tereny przejmie zarząd portu po cenach praktycznie dwukrotnie wyższych niż rynkowe. Plan się jednak powieść nie może. Nikt w obecnej, kryzysowej sytuacji, nie zainwestuje dużych pieniędzy w postoczniowe tereny, na których nie bardzo wiadomo, co robić. Działania zarządu Gryfii wobec oddziału w Świnoujściu nazywam "likwidacją destrukcyjną" - tłumaczy money.pl Zahorski i mówi, że następnym krokiem będą masowe zwolnienia w stoczni. Pracę może stracić nawet 200 osób.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
 4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
 5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News