Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż poparcia z przełomowymi wynikami na opozycji. KO niemal zdublowana przez Hołownię
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 15.05.2021 02:00

Sondaż poparcia z przełomowymi wynikami na opozycji. KO niemal zdublowana przez Hołownię

Opozycja w ławach sejmowych
Fot. Piotr Molecki/East News

Najnowszy sondaż poparcia nie przyniósł dobrych informacji dla Koalicji Obywatelskiej, która dotąd przekonywała siebie i inne ugrupowania opozycyjne, że to ona jest liderującą partią wśród tych w kontrze do Prawa i Sprawiedliwości. Jej wynik został niemalże zdublowany przez inną partię opozycyjną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozkłada się poparcie dla partii w Sejmie

  • Ile punktów procentowych straciła Koalicja Obywatelska

  • Która z formacji jest najpotężniejszym ugrupowaniem opozycji

Sondaż poparcia United Surveys jak rózga dla KO

Ostatnie dni przyniosły nam dwa sondaże poparcia. Pierwszy z nich przeprowadzony został przez United Surveys na zlecenie RMF oraz Dziennika Gazety Prawnej. Zgodnie z wynikami badania, które realizowano 11 maja metodą CATI (badanie telefoniczne) na grupie 1000 osób, wciąż liderującym ugrupowaniem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość.

Partia rządząca może bowiem liczyć na wynik rzędu 33,5 proc. poparcia. To nie powinno już dziwić. Największe zaskoczenie ma miejsce jednak na dalszych stanowiskach podium.

Drugie miejsce pod względem wyniku zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem niemal 22 proc. (21,9 proc.). Jest to bardzo korzystny dla ugrupowania wynik tym bardziej, że partię na miejscu trzecim Polska 2050 niemalże dubluje.

Wspomnianą dublowaną formacją jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na poparcie 12 proc. respondentów. Dla Borysa Budki, który stoi na czele KO to zła wiadomość w dwójnasób. Z jednej bowiem strony trudno mówić o liderowaniu na opozycji z takim wynikiem. Z drugiej zaś względem ostatniego sondażu Koalicja Obywatelska straciła aż 6 punktów procentowych.

Na dalszych miejscach znalazła się Lewica z wynikiem 9,6 proc. poparcia. Niemalże zaraz za nią prezentująca poglądy o 180 stopni inne Konfederacja, którą poparło 8,6 proc. Polaków. Złą wieścią dla Władysława Kosiniaka-Kamysza, stojącego na czele Polskiego Stronnictwa Ludowego, jest zaś to, że jego ekipa nie przekroczyłaby progu z wynikiem 4,3 proc. głosów.

Sondaż Kantara łaskawszy dla Koalicji Obywatelskiej

Drugim z sondaży jest natomiast ten przeprowadzony przez Kantar, ale na tak samo licznej grupie, w ten sam sposób i tego samego dnia. Wyniki są jednak zgoła inne.

Liderem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość z liczącym 32 proc. poparciem, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe względem poprzedniego badania Kantara.

21 proc. głosów zebrała natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni, zwiększając poparcie o 1 punkt procentowy względem kwietnia. Także w wypadku badania Kantara ugrupowanie to wyprzedziło Koalicję Obywatelską. Jednakże różnica tutaj jest znacznie mniejsza.

Koalicja Obywatelska liczyć może bowiem na 19 proc. głosów. Dla formacji jest to pocieszenie względem badania United Surveys, ale jeśli spojrzeć na poprzednie badanie Kantara, KO zaliczyło spadek o 2 punkty procentowe i zostało wyprzedzone przez Hołownię.

Opisywane tu badanie przyniosło zmiany także na miejscach czwartym i piątym. Konfederacja prześcignęła bowiem Lewicę o 1 punkt procentowy. Skrajnie prawicowa partia uzyskała bowiem wynik rzędu 11 proc., co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe wobec ostatniego sondażu.

Lewica zanotowała zaś 10-procentowe poparcie, co dla partii równa się wzrost o 1 punkt procentowy. Sondaż Kantara to także złe wieści dla PSL, które i w tym wypadku nie dałoby rady przekroczyć progu wyborczego z wynikiem 4 proc. poparcia. Co ciekawe, tyle samo osób zadeklarowało oddanie głosu na Pawła Kukiza i jego ugrupowanie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]