Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Na PiS głosuje co trzeci Polak. PSL i Nowoczesna poza Sejmem
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:14

Na PiS głosuje co trzeci Polak. PSL i Nowoczesna poza Sejmem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sondaż przeprowadzony przez Kantar Public i każdy kolejny sondaż przeprowadzany do jesieni, będzie bacznie obserwowany. W końcu za kilka miesięcy zdecydujemy w wyborach parlamentarnych, komu w dłonie złożymy prawo do rządzenia państwem przez kolejne 4 lata. Jak na razie jednak wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów do obaw, co do utraty pozycji lidera.

Wynika to wprost z sondażu Kantar Public przeprowadzonego w dniach 14 - 19 czerwca na grupie reprezentatywnej 967 dorosłych Polaków. Według wyników sondażu Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (czyli jako Zjednoczona Prawica) może liczyć na głosy 34% wyborców. Oznacza to, że za PiS stoi co trzeci Polak. Warto jednak podkreślić, że wynik ten jest o 6 punktów procentowych gorszy niż ten, który PiS zanotowało w ostatnim takim badaniu w maju.

Sondaż: Opozycja kruszeje, część poza Sejmem

Wynik o 10 punktów procentowych mniejszy od Prawa i Sprawiediwości zanotowała natomiast Platforma Obywatelska. 24% poparcia dla tej partii jest o tyle istotne, że PO w tym sondażu występowała sama, bez pozostałych partii tworzących Koalicję Obywatelską. Co więcej, PO zanotowało także wzrost o 3 punkty procentowe względem ostatniego badania poparcia.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie - Wiosna Roberta Biedronia, która zanotowała wynik na poziomie 8% poparcia, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe względem maja, a także Kukiz'15, które do Sejmu weszłoby z wynikiem 7%, czyli o 3 punkty procentowe lepszym niż w maju.

O próg wyborczy rozbiłyby się natomiast PSL z wynikiem 4% (o 1 punkt procentowy gorzej niż w maju), a także SLD w tej samej sytuacji. Jeszcze gorzej od nich wypadła Wolność - 3% poparcia, a także Nowoczesna z poparciem rzędu 3%. Do parlamentu nie weszłoby także Razem z wynikiem 1% poparcia, ani Ruch Narodowy, Teraz! oraz Zieloni, których wyniki oscylują wokoło błędu statystycznego.

Liczna frekwencja

Warto dodać, że Polacy zadeklarowali frekwencję w jesiennych wyborach na poziomie 61%. Spośród tych badanych 25% jest pewnych swojego udziału w wyborach, a 36% raczej pewnych. Natomiast 28% ankietowanych udziału w wyborach nie zamierza podejmować - 14% mówi, że raczej nie zagłosuje, a kolejne 14%, że nie zagłosuje na pewno. Dotąd 11% Polaków nie wie, czy odda głos, czy jednak nie.