BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na PiS głosuje co trzeci Polak. PSL i Nowoczesna poza Sejmem

26 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Sondaż, który przedstawiła pracownia Kantar Public, mówi sam za siebie. PiS nie ma co się obawiać utraty pozycji lidera, opozycja coraz mocniej się kruszy. Zaskakuje jednak frekwencja, którą zadeklarowali Polacy w jesiennych wyborach.

Sondaż przeprowadzony przez Kantar Public i każdy kolejny sondaż przeprowadzany do jesieni, będzie bacznie obserwowany. W końcu za kilka miesięcy zdecydujemy w wyborach parlamentarnych, komu w dłonie złożymy prawo do rządzenia państwem przez kolejne 4 lata. Jak na razie jednak wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma powodów do obaw, co do utraty pozycji lidera.

Wynika to wprost z sondażu Kantar Public przeprowadzonego w dniach 14 - 19 czerwca na grupie reprezentatywnej 967 dorosłych Polaków. Według wyników sondażu Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (czyli jako Zjednoczona Prawica) może liczyć na głosy 34% wyborców. Oznacza to, że za PiS stoi co trzeci Polak. Warto jednak podkreślić, że wynik ten jest o 6 punktów procentowych gorszy niż ten, który PiS zanotowało w ostatnim takim badaniu w maju.

Sondaż: Opozycja kruszeje, część poza Sejmem

Wynik o 10 punktów procentowych mniejszy od Prawa i Sprawiediwości zanotowała natomiast Platforma Obywatelska. 24% poparcia dla tej partii jest o tyle istotne, że PO w tym sondażu występowała sama, bez pozostałych partii tworzących Koalicję Obywatelską. Co więcej, PO zanotowało także wzrost o 3 punkty procentowe względem ostatniego badania poparcia.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie - Wiosna Roberta Biedronia, która zanotowała wynik na poziomie 8% poparcia, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe względem maja, a także Kukiz'15, które do Sejmu weszłoby z wynikiem 7%, czyli o 3 punkty procentowe lepszym niż w maju.

O próg wyborczy rozbiłyby się natomiast PSL z wynikiem 4% (o 1 punkt procentowy gorzej niż w maju), a także SLD w tej samej sytuacji. Jeszcze gorzej od nich wypadła Wolność - 3% poparcia, a także Nowoczesna z poparciem rzędu 3%. Do parlamentu nie weszłoby także Razem z wynikiem 1% poparcia, ani Ruch Narodowy, Teraz! oraz Zieloni, których wyniki oscylują wokoło błędu statystycznego.

Liczna frekwencja

Warto dodać, że Polacy zadeklarowali frekwencję w jesiennych wyborach na poziomie 61%. Spośród tych badanych 25% jest pewnych swojego udziału w wyborach, a 36% raczej pewnych. Natomiast 28% ankietowanych udziału w wyborach nie zamierza podejmować - 14% mówi, że raczej nie zagłosuje, a kolejne 14%, że nie zagłosuje na pewno. Dotąd 11% Polaków nie wie, czy odda głos, czy jednak nie.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >