Solidarność niezadowolona z wydłużonych godzin pracy sklepów
MARCIN SMULCZYNSKI/East News
Autor Maria Glinka - 3 Kwietnia 2020

Solidarność znów się burzy. Związkowcy protestują ws. godzin otwarcia sklepów

Solidarność po raz kolejny wytyka błędy w działaniach przedsiębiorców. Zdaniem związkowców decyzja Biedronki i Lidla o otwarciu sklepów przez całą dobę w okresie przedświątecznym przeczy prawom pracowników handlu.

Solidarność grzmi w trosce o prawa pracowników

Solidarność nie brała udziału w „konsultacjach dotyczących wydłużenia godzin pracy tuż przed Wielkanocą” – twierdzi Alfred Bujara z sekcji pracowników handlu NSZZ Solidarność. Osoby zatrudnione w handlu kontaktują się z nim telefonicznie i mailowo, aby wyrazić swoje niezadowolenie w związku z dłuższym czasem pracy – podaje money.pl.

Pracownicy już są przeciążeni, w sklepach „brakuje ludzi, a grafiki są napięte” – tłumaczy Bujara. Przewodniczący działu handlowego podkreśla, że przedsiębiorcy nie wzięli pod uwagę utrudnień, jakie rodzą dłuższe godziny pracy. „Czy pracownicy mają przychodzić do pracy z łóżkami polowymi? Wielu z nich nie będzie miało czym wrócić do domu o tak późnych godzinach” – zaznacza z oburzeniem.

Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet Za długie rozmowy przez telefon zablokują numer. Sieć nie zważa nawet na pakiet "bez limitu"Czytaj dalej

Biedronka i Lidl będą całodobowe

Na początku tego tygodnia Biedronka zapowiedziała, że od 7 do 10 kwietnia jej oddziały będą czynne całą dobę. Również część placówek Lidla ma pracować przez 24 godziny.

„Puls Biznesu” informuje, że także inne sklepy zdecydowały się na modyfikacje w czasie pracy w okresie przedświątecznym. Sklep Dino będzie czynny od 6.30 do 21.00. Natomiast 11 kwietnia w sobotę Carrefour będzie otwarty do 13.00, a w ostatnią niedzielę przed świętami (5 kwietnia) sieć pracuje w tych samych godzinach, jak w każdą niedzielę handlową.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Odpowiedź Biedronki na zarzuty o nieszanowanie praw pracowników

Dziennik wystosował zapytanie do Biedronki w sprawie przestrzegania praw pracowników. W odpowiedzi sieć handlowa podkreśla, że respektuje uprawnienia osób zatrudnionych w handlu zarówno w kontekście godzin pracy, jak i wynagrodzenia.

„Od dawna za pracę w godzinach nocnych płacimy naszym pracownikom stawki wyższe niż przewiduje prawo” – czytamy w komunikacie Biedronki. Sieć podkreśla, że wydłużone zostają godziny otwarcia sklepu, a nie pracy każdego pracownika, ponieważ „zespół pracuje w systemie zmianowym”.

Nowe obostrzenia w sklepach

Od środy 1 kwietnia sklepy funkcjonują w innym trybie. Zgodnie z limitem ustalonym przez rząd w sklepie może przebywać w tym samym czasie trzykrotnie większa liczba osób niż ilość kas. Natomiast w czwartek weszło w życie obostrzenie nakładające na klientów obowiązek dokonywania zakupów w rękawiczkach jednorazowych.

Nowe zasady wprowadzają także wyjątkowe traktowanie obywateli, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka. Od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą robić jedynie osoby po 65 roku życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pożar w Pruszkowie. Płomienie trawiły mieszkanie, 81-latka nie miała drogi ucieczki
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Na plaży doszło do niewiarygodnej sytuacji. Skutek pandemii, który wywołuje ogromne zaskoczenie
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News