Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Będziesz chciał się zapisać na szczepienie, a skończysz z kredytem. Nie żartujemy, sprawa jest poważna
Maria Glinka
Maria Glinka 23.01.2021 01:00

Będziesz chciał się zapisać na szczepienie, a skończysz z kredytem. Nie żartujemy, sprawa jest poważna

SMS od sanepidu
Pixy CC0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda procedura rejestracji na szczepienie przez SMS

  • Co zrobić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość

  • Jakie zagrożenie może czyhać na obywateli

SMS w sprawie szczepienia zagrożeniem?

Zapisy przez SMS mają usprawnić masową akcję wyszczepienia przeciwko COVID-19. Od piątku 22 stycznia z możliwości zgłoszenia się na szczepienie mogą korzystać osoby w wieku 70 +. - Ta grupa liczy ponad 2,7 mln osób - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień. W ciągu pierwszych trzech godzin za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów na szczepienie zapisało się ponad 150 tys. osób.

Portal dobreprgramy.pl podaje, że procedura zgłaszania się na szczepienie przez SMS wymaga udostępnienia dużej ilości wrażliwych danych. Może to stwarzać ogromne pole do nadużyć dla cyberprzestępców.

W celu zgłoszenia chęci poddania się szczepieniu należy wysłać SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556. W wiadomości zwrotnej obywatel zostanie poproszony o podanie numeru PESEL oraz kodu pocztowego. W dalszej kolejności system poinformuje o adresie najbliższego punktu szczepień i zaproponuje termin. Należy wysłać SMS: TAK lub NIE. Jeżeli zainteresowany szczepieniem będzie chciał zmienić datę, musi zatelefonować na numer 989.

Tego typu konstrukcja ma zachęcić obywateli do zdalnego zapisywania się na szczepienie bez konieczności wychodzenia z domu. - Uruchomiliśmy nowe funkcjonalności rejestracji na szczepienia. Apelujemy do seniorów, żeby nie szli do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej ze względu na potencjalną możliwość zakażenia - stwierdził Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.

Jednak w czasie pandemii oszuści niejednokrotnie wykorzystywali wzmożone używanie telefonów komórkowych i powszechną niepewność, aby okradać użytkowników. Po tajemniczych telefonach z sanepidu może przyjść czas na fałszywe SMS-y.

Nie daj się nabrać oszustom przez SMS

Jak postępować, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców? Po pierwsze warto sprawdzić numer, z którego przyszedł SMS. „Pamiętaj! Tylko numer 664 908 556 jest przeznaczony do rejestracji na szczepienia poprzez SMS.”, czytamy w komunikacie opublikowanym przez CERT.

Po drugie, należy pamiętać, że żaden pracownik służby zdrowia nie skontaktuje się z obywatelem jako pierwszy. Jeżeli mimo braku chęci zgłoszenia na szczepienie osoba otrzymała SMS w tej sprawie, należy podejrzewać, że jest to wiadomość fałszywa.

Po trzecie, nie wolno odpowiadać na spreparowaną wiadomość SMS. CERT odradza również klikanie w jakiekolwiek linki załączone w treści przekazu. Skutki takiego działania mogą być nie tylko dotkliwe, lecz także długotrwałe.

Poprzez spreparowane SMS-y wysyłane z nieznanego źródła oszuści mogą wyłudzić dane osobowe. Uzyskanie wrażliwych informacji może pozwolić im np. na zaciągnięcie kredytu w imieniu poszkodowanego obywatela.

Kierowanie fałszywych wiadomości i podszywanie się pod służby sanitarne czy banki umożliwia przestępcom także uzyskanie dostępu do konta bankowego. Oszuści bardzo często umieszczają w SMS-ach spreparowane linki, których otwarcie powoduje automatyczne uzyskanie kontroli nad smartfonem. Stąd już prosta droga do utraty pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.