fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 10 Października 2020

Śląsk bez kopalni, to nie Śląsk? Region zmienia charakter

Czymże będzie Śląsk bez węgla? Pustym województwem, gdzie tradycja zostanie zastąpiona rzeczywistością? A może symbolem nowoczesności i współczesnej epoki? Pytania dotyczące przyszłości Śląska zadaje sobie wiele osób, jednakże w dużej mierze zwracają uwagę na zatrudnienie, a nie tradycję. Jak będzie wyglądał Śląsk w powęglowej epoce? Jak uważasz?

Śląsk bez węgla coraz bliżej

Śląsk to wyjątkowy punkt na mapie Polski. Od zawsze wszystkim kojarzy się ze smaczną i wspaniałą kuchnią, gwarą zajmującą szczególne miejsce w sercach tamtejszych mieszkańców, która jednocześnie jest niezrozumiała dla innych. Jednakże przede wszystkim Śląsk od zawsze kojarzy się z węglem i kopalniami. Co stanie się ze Śląskiem, gdy w 2049 r. zostanie zamknięta kopalnia węgla? Czy Śląsk bez węgla to jeszcze Śląsk? Co sądzisz na ten temat?

Zostało niecałe 30 lat do tego, aby zakończyć działanie ostatniej czynnej na Śląsku kopalni. Dla Śląska kopalnie i węgiel to kawał tradycji, a dla nas, Polaków, ostatnia szansa na zobaczenie starego Śląska, który jeszcze węglem, podobnie jak Warszawa spalinami, oddycha. Dziennik Gazeta Prawna zwraca także uwagę na inne problemy dotyczące Śląska. Tamtejsze społeczeństwo szybciej się starzeje i wyludnia. Według naukowców przyczyną jest śmierć starych Ślązaków, którzy przyjechali w ten region za pracą. W tym momencie nikt nie zostawi tętniącej życiem Warszawy czy zabytkowego Krakowa. Praca w kopalni już nikogo nie kusi, a sami Ślązacy często decydują się wyemigrować z Polski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Od jutra cała Polska w żółtej strefie. Jakich zasad będzie trzeba przestrzegać?
3. Wielka kontrola w Watykanie. Ujawniono ogromny skandal, nic już się nie ukryje

Śląsk straci swój urok i tradycję

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że ludzie ze Śląska migrują najczęściej do Niemiec. Mniejsza część z nich wybiera Wyspy Brytyjskie, państwa Beneluksu czy Skandynawię. Co więcej, w przeciwieństwie do mieszkańców innych miejscowości takich, jak Poznań czy Warszawa, mieszkańcy Śląska nie migrują na przedmieścia wielkich miast, a w zupełnie inne rejony, np. w Beskidy. Sytuację migracji na Śląsku śledzi demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Szukalski, który zauważa, że młode kobiety nie chcą osiadać na przedmieściach Katowic, ponieważ martwią się, że nie znajdą tam partnera. W związku z tym, decydują się na emigrację, a Śląsk tym samym traci mieszkańca, który mógłby sprawić, że mieszkańców przybędzie.

Śląsk musi borykać się nie tylko z wyludnieniem, ale także z faktem zamykania kopalni. DGP przypomina, że za rządów AWS i UW zamknięto 24 kopalnie, a ciężko pracujący górnicy nie odnaleźli się w nowej rzeczywistości. Odprawy wydane zostały na rzeczy materialne, a nie inwestycję w przyszłość, czego efektem była rosnąca prostytucja wśród żon górników oraz bezrobocie samych zainteresowanych. - Dziesięć lat temu w górnictwie na Górnym Śląsku pracowało 120 tys. osób, dziś ta grupa skurczyła się do 80 tys., wyjawia dr hab. Rafał Muster z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

Górnik jako zawód jest jednym z najbardziej poważanych i szanowanych w Polsce, jednakże to nie wystarczy, aby energetykę węglową w Polsce utrzymać. Eksperci wskazują, że Śląsk po odejściu od węgla może borykać się nie tylko z wyludnieniem, ale także z bezrobociem czy utratą tradycji. Czy faktycznie Śląsk bez węgla to nie Śląsk? Czy może jednak nowe pozwoli zbudować nową tożsamość Ślązaków? A może postępujące wyludnienie nagle się zatrzyma? Odpowiedzi na te pytania niestety nie znajdziemy nawet w 2049 r., ale jedno jest pewne, Śląsk już nie śpiewa o węglu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Życzę ci wszystkiego co najgorsze". Dziennikarka Polsat News została okropnie zaatakowana, na wizji ujawniła, jakie wiadomości odbiera
  2. Napoli chce pozwać Arkadiusza Milika. Polak może stracić fortunę
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News