Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Sky Tower sprzedany. Ma już nie kojarzyć się z Leszkiem Czarneckim
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 14.09.2021 02:00

Sky Tower sprzedany. Ma już nie kojarzyć się z Leszkiem Czarneckim

EN 01490895 0054
Marek BAZAK/East News

Sky Tower powstał w 2013 r. z inicjatywy wrocławskiego milionera Leszka Czarneckiego. Ulokowany we Wrocławiu jeden z najwyższych budynków Europy poszedł pod młotek a nowy właściciel zdecydował się zapłacić 84,4 mln euro.

Transakcja ma zostać sformalizowana do końca bieżącego roku. Właścicielem prawie 80 proc. udziałów w nieruchomości ma zostać firma Grupa Develia, pisze portal propertynews.pl.

Sky Tower - historia budowy

Budowa Sky Tower rozpoczęła się w 2008 r. i trwała do 2013 r. kiedy oddano ostatnie lokale w nieruchomości. Również w 2013 r. otworzono najwyższy taras widokowy w Polsce, ulokowany na 49. piętrze.

Firma Develia, która już niedługo stanie się pełnoprawnym właścicielem budowli zamierza zrezygnować z części powierzchni biurowych na rzecz mieszkalnych. Na decyzję wpływ ma pandemia, która uderzyła mocno w rynek usług biurowych.

Inwestycja była okrętem flagowym biznesmena Leszka Czarneckiego, jak jednak pisze money.pl obecny właściciel bardzo nie chcę skojarzeń. Stąd też w nazwie nie będzie widniała LC Corp., czyli była spółka giełdowa Leszka Czarneckiego, którą sprzedał po aferze związanej z Get Back.

Sky Tower w liczbach

Najwyższy budynek mieszkalny Wrocławia ma 212 m wysokości i 50 pięter.

Według wyliczeń propertynews.pl powierzchnia biurowa zajmuje obecnie 30 500 mkw a handlowa 25 000 mkw. W budynku znajduje się 236 apartamentów.

80 proc. udziałów własnościowych wrocławskiego drapacza chmur Grupa Develia odkupiła za 84,4 mln euro od Funduszu Inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group.