BiznesINFO.pl
EN 01473844 0050

Składka zdrowotna do podwyżki. Zapłacisz więcej za nowe pomysły rządu

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polski Ład zmienia o 180 stopni kwestie związane ze składką zdrowotną. Liniowa, a nie ryczałtowa składka zdrowotna oraz brak możliwości odliczenia jej od podatku to jedne z najpoważniejszych zmian szykowanych przez Zjednoczoną Prawicę. Ekonomiści mówią wprost: to oznacza podwyższenie stawek podatku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany dotyczą składki zdrowotnej

  • Co o tym sądzą eksperci

  • Czemu zmiany są niekorzystne

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie

Polski Ład zakłada zwiększenie nakładów finansów na ochronę zdrowia i jak wprost powiedział premier, wiąże się to z likwidacją znanych nam dotychczas mechanizmów. Przede wszystkim samozatrudnieni przestaną płacić składkę zdrowotną ryczałtowo, a zaczną liniowo. Niemożliwe będzie również odliczenie jej od podatku.

Małgorzata Samborska, pełniąca funkcję doradcy podatkowego w Grant Thornton w rozmowie z money.pl powiedziała, że zmiana dotycząca składek zdrowotnych jest niekorzystna i de facto oznacza podwyższenie podatku o 7,75 proc.

Tłumaczy, że stawki podatkowe będą odpowiednio wynosić 24,75 proc. i 39,75 proc., a te oznaczają bardzo wysokie stawki. Samborska wskazuje, że Polski Ład niesie korzyści dla najbiedniejszych, a klasie średniej fiskalne korzyści niweluje przez postulaty związane ze składką zdrowotną.

Dodaje, że korzystne zmiany dla przedsiębiorców to przede wszystkim zwiększenie kwoty wolnej od podatku, która będzie wynosiła 30 tys. złotych oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. złotych.

Składka zdrowotna a podatki

Grzegorz Szysz z Grant Thornton również ma podobne zdanie w tej sprawie. Wyjaśnia, że dla większości przedsiębiorców obciążenie stanowi uiszczanie opłat do ZUS oraz składki zdrowotnej.

Eksperci podkreślają, że obecnie samozatrudnienie jest bardziej opłacalne niż te na etacie. Po wprowadzeniu zmian Polskiego Ładu praca na fakturze i wykonywanie jej w oparciu o umowę o pracę zbliżą się do siebie, jednakże wciąż wyliczenia będą działać na korzyść działalności.

Jarosław Gowin podkreślił w rozmowie z Business Insider, że w zamian za składkę zdrowotną przedsiębiorcy i samozatrudnieni otrzymują szereg innych rozwiązań fiskalnych. Z kolei eksperci tłumaczą, że Polski Ład to program bardziej społeczny niż gospodarczy.

Dodajmy, że wyliczenia publikowane przez różnego rodzaju instytucje nie zakładają tzw. czynnika korygującego, o którym mówił wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >