BiznesINFO.pl Finanse Skarbówka wysyła listy, ty też możesz go dostać. Lepiej zareagować
Domena publiczna

Skarbówka wysyła listy, ty też możesz go dostać. Lepiej zareagować

11 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Urząd Skarbowy wysyła tzw. listy behawioralne do osób, które pracują na czarno. Zachęca je do zarejestrowania firmy i płacenia podatków.

List behawioralny od urzędu skarbowego

Urząd Skarbowy wysyła specjalne listy. Tak zwane “listy behawioralne” otrzymują osoby, które pracują na czarno. Urząd zaznacza, że zdaje sobie sprawę, że nie odprowadzają podatków i ostrzega przed możliwą kontrolą, informuje “Rzeczpospolita”.

Skarbówka nie kryje, że wie o świadczonych usługach z internetu. Wystarczy, że urząd porówna ogłoszenia na popularnych serwisach społecznościowych z danymi z ewidencji działalności gospodarczej.

Eksperci podkreślają, że brak reakcji może skutkować niemal pewną kontrolą fiskusa.  A ta może związać się z niemiłymi konsekwencjami - niezarejestrowanie firmy wiąże się z karą grzywny, koniecznością zapłacenia podatku i składek ZUS z odsetkami.

Czy na pewno prowadzimy działalność gospodarczą

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA, cytowany przez "Rzeczpospolitą" radzi, aby w takiej sytuacji zgłosić się do urzędu i wyjaśnić sytuację.

- A wcześniej zastanowić się, czy to, co robimy, jest faktycznie działalnością gospodarczą - radzi Grzegorz Gębka. - Jeśli przekonamy urzędników, że do firmy nam daleko, cała sprawa powinna rozejść się po kościach. Sprzedaż rzeczy prywatnych, które mieliśmy dłużej niż pół roku, nie podlega bowiem pod PIT.

Działalność gospodarcza nierejestrowana

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga wpisu do CEIDG. We wniosku deklaruje się chęć prowadzenia działalności, datę jej rozpoczęcia, formę opodatkowania i częstotliwość uiszczania zaliczek na podatek dochodowych.

Można także prowadzić działalność nierejestrowaną, która nie wymaga rejestracji oraz odprowadzania składek ZUS. Przychody z takiej działalności nie mogą przekroczyć  50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Od 1 lipca wynosi ono 3600 zł brutto, a więc bez rejestrowania firmy można zarobić 1800 zł. Nie zwalnia to jednak od obowiązku rozliczenia przychodów w swoim zeznaniu podatkowym. Po przekroczeniu tej kwoty przychodu konieczne jest założenie działalności.

Takie lody zjadłaby sztuczna inteligencja. Można je kupić w Lidlu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie