BiznesINFO.pl
Parlament Europejski stworzył przepisy dla podróżnych.

Biznes Info

Rząd zmniejszy opłatę przekształceniową? Mamy komentarz ministerstwa

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

ZUS czy IKE? Przed taką alternatywą staną niebawem Polacy decydując o przyszłości swoich oszczędności zgromadzonych w OFE. Wybór IKE wiązać się będzie jednak z potrąceniem 15 proc. od zgromadzonych środków w związku z tzw. opłatą przekształceniową. W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o częściowym zmniejszeniu opłaty. Redakcja Biznes Info zwróciła się w tej sprawie o komentarz do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ustawa likwidująca OFE niebawem ma wejść w życie

  • Co stanie się ze zgromadzonymi tam oszczędnościami

  • Czy rząd rozważa zmniejszenie tzw. opłaty przekształceniowej

Opłata przekształceniowa zostanie zmniejszona?

Przypomnijmy, że na początku marca rząd przyjął ustawę likwidującą powstałe w 1999 roku Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). To ważna informacja dla ponad 15 mln Polaków, którzy gromadzili w funduszach środki na poczet przyszłej emerytury. W OFE zebrano łącznie blisko 150 mld zł oszczędności ubezpieczonych. 

Co stanie się z tymi środkami? Ubezpieczeni mają do wyboru dwie opcje. Pierwsza zakłada przekazanie ich na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Druga opcja to przekazanie środków do ZUS.

Pierwsza i zarazem domyślna opcja nie wymaga od ubezpieczonych żadnego działania, środki z OFE trafią na IKE automatycznie. W przypadku wyboru ZUS trzeba będzie złożyć stosowną deklarację. 

Stawiając na IKE trzeba mieć jednak świadomość, że od zgromadzonych w OFE środków zostanie pobrana opłata, a konkretnie opłata przekształceniowa. Jej wysokość ustalono na 15 proc. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś zgromadził w OFE np. 5 tys. zł, to opłata wyniesie 750 zł. W przypadku osób, które uzbierały 20 tys. zł, będzie to 3 tys. zł.

Rządzący tłumaczą, że opłata w tej wysokości odpowiada stopie opodatkowania świadczeń wypłacanych przez ZUS. Tłumaczenia te w ostatnich dniach straciły nieco na wiarygodności, skoro jednym z kluczowych elementów ogłoszonego w weekend Polskiego Ładu została emerytura bez podatku do 2500 zł. 

W ostatnich dniach radio RMF FM podało, że rząd ma zastanawiać się nad obniżeniem opłaty przekształceniowej z 15 do 10 proc.

Komentarz ministerstwa

Redakcja Biznes Info zwróciła się z pytaniem o to, czy rzeczywiście są takie plany do Ministerstwa Finansów, które przekierowało nas w tej sprawie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

W komentarzu dla naszej redakcji resort odpowiedział wyjątkowo wymijająco. Ministerstwo podkreśla, że celem działań legislacyjnych w ramach reformy OFE jest “wypracowanie rozwiązań gwarantujących równe traktowanie wszystkich ubezpieczonych oraz dających Polakom realne prawo wyboru pomiędzy w pełni prywatnym, kapitałowym filarem systemu emerytalnego, a przeniesieniem środków z OFE do publicznego i repartycyjnego systemu zarządzanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. 

- Ewentualne należności publicznoprawne w powyższym zakresie (podatek dochodowy od emerytur, jak i opłata przekształceniowa od środków z OFE, po uwzględnieniu której środki przeniesione na IKE będą miały charakter w pełni prywatny i będą w przyszłości wolne od wszelkich podatków) powinny mieć charakter możliwie ekwiwalentny i nie różnicujący sytuacji prawnej poszczególnych grup ubezpieczonych - tłumaczy Zbigniew Przybysz z Biura Komunikacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Co z obniżeniem opłaty przekształceniowej?

- Propozycje szczegółowych rozwiązań w tym zakresie są obecnie przedmiotem analiz i zostaną przedstawione opinii publicznej najszybciej jak to będzie możliwe - odpowiada przedstawiciel resortu.

Z odpowiedzi tej wynika zatem, że decyzja w sprawie obniżki opłaty przekształceniowej nie zapadła i jak się wydaje, jest ona brana pod uwagę. Ale czy faktycznie do obniżki dojdzie, nie można mieć pewności.

Czasu na decyzję jest jednak niewiele, bowiem ustawa likwidująca OFE planowo ma wejść w życie - zakładając, że tym razem zostanie przegłosowana przez Sejm (podczas niedawnego posiedzenia izby niższej parlamentu projekt w tej sprawie w ostatniej chwili wycofano z porządku obrad) - na początku czerwca, czyli już za niecałe dwa tygodnie. O tym czy wybrać ZUS czy IKE ubezpieczeni mają zdecydować do sierpnia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >