BiznesINFO.pl
Rydzyk apeluje o wsparcie

Flickr/archidiecezja krakowska

Rydzyk zwrócił się do majętnych Polaków. Apeluje o wsparcie

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

"Marzę o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym ludziom, by mogli oni studiować na naszej uczelni" – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja apeluje w ten sposób o wsparcie finansowe dla założonej przez niego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Którą rocznicę utworzenia w tym roku obchodzić będzie słynna rozgłośnia Rydzyka

  • Dlaczego o. Rydzyk apeluje do osób majętnych o wsparcie dla swojej uczelni

  • Jakiego rządu wsparcie finansowe duchowny otrzymał w okresie rządów PiS

Rydzyk apeluje o finansowe wsparcie

W grudniu tego roku minie 30 lat od utworzenia Radia Maryja. To wciąż jedna z najbardziej kontrowersyjnych rozgłośni radiowych w Polsce, kierowana przez równie kontrowersyjnego o. Tadeusza Rydzyka.

W wywiadzie udzielonym „Naszemu Dziennikowi” twórca rozgłośni wspomina, że zakładając ją obiecał sobie, iż nie będzie się ona utrzymywała z reklam, wierząc, że zdoła się ona utrzymać jedynie dzięki ludziom. Rydzyk podkreśla, że choć radio nie może poszczycić się znaczącymi środkami, to dzięki temu jest ono niezależne.

- Wielcy tego świata nie mogą wpływać na to, co mówimy – to jest wolny głos – tłumaczy w rozmowie ze swoją gazetą o. Rydzyk.

Wywiad poświęcony jest jednak głównie utworzonej 20 lat temu przez redemptorystę Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prowadzący rozmowę zauważa, że tak jak Radio Maryja jest niezależne dzięki słuchaczom, tak ambicją katolików powinna być pomoc uczelni. Rydzyk w pewnym momencie zwraca się o taką pomoc do osób majętnych.

- Marzę o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym ludziom, by mogli oni studiować na naszej uczelni – mówi duchowny. Podkreśla do tego, że wśród studentów nie brakuje osób pochodzących z rodzin wielodzietnych, którzy są „zdolni, pracowici, ambitni, pomysłowi, szlachetni”.

Stały datek na uczelnię toruńskiego redemptorysty

Redemptorysta zwraca się do przedsiębiorców, by zastanowili się: czy nie chcieliby zrobić czegoś dobrego z myślą o przyszłości? W dalszej części wypowiedzi apeluje o pomoc uczelni, która, jak zaznacza Rydzyk „jest bezpieczna, jeżeli chodzi o formowanie, nie jest skażona marksizmem”.

- Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na
naszą uczelnię, przeznaczać odpis podatkowy na dobry cel
– mówi o. Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja apeluje również do czytelników „Naszego Dziennika” o pomoc w znalezieniu osób, które wsparłyby finansowo uczelnię.

Apel o. Rydzyka może zaskakiwać, gdyż jak zauważa Onet.pl, jest on w bardzo dobrych relacjach z obecną ekipą rządzącą, która hojnie finansuje jego przedsięwzięcia. Z nieoficjalnych szacunków przytoczonych przez portal wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat finansowa pomoc przekroczyła 300 mln zł.

Byleś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >