Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rydzyk zwrócił się do majętnych Polaków. Apeluje o wsparcie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.04.2021 02:00

Rydzyk zwrócił się do majętnych Polaków. Apeluje o wsparcie

Rydzyk apeluje o wsparcie
Flickr/archidiecezja krakowska

"Marzę o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym ludziom, by mogli oni studiować na naszej uczelni" – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja apeluje w ten sposób o wsparcie finansowe dla założonej przez niego Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Którą rocznicę utworzenia w tym roku obchodzić będzie słynna rozgłośnia Rydzyka

  • Dlaczego o. Rydzyk apeluje do osób majętnych o wsparcie dla swojej uczelni

  • Jakiego rządu wsparcie finansowe duchowny otrzymał w okresie rządów PiS

Rydzyk apeluje o finansowe wsparcie

W grudniu tego roku minie 30 lat od utworzenia Radia Maryja. To wciąż jedna z najbardziej kontrowersyjnych rozgłośni radiowych w Polsce, kierowana przez równie kontrowersyjnego o. Tadeusza Rydzyka.

W wywiadzie udzielonym „Naszemu Dziennikowi” twórca rozgłośni wspomina, że zakładając ją obiecał sobie, iż nie będzie się ona utrzymywała z reklam, wierząc, że zdoła się ona utrzymać jedynie dzięki ludziom. Rydzyk podkreśla, że choć radio nie może poszczycić się znaczącymi środkami, to dzięki temu jest ono niezależne.

- Wielcy tego świata nie mogą wpływać na to, co mówimy – to jest wolny głos – tłumaczy w rozmowie ze swoją gazetą o. Rydzyk.

Wywiad poświęcony jest jednak głównie utworzonej 20 lat temu przez redemptorystę Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prowadzący rozmowę zauważa, że tak jak Radio Maryja jest niezależne dzięki słuchaczom, tak ambicją katolików powinna być pomoc uczelni. Rydzyk w pewnym momencie zwraca się o taką pomoc do osób majętnych.

- Marzę o tym, by ludzie, którzy odnieśli sukces, prowadzą firmy, spółki, biznesy, zechcieli pomóc młodym ludziom, by mogli oni studiować na naszej uczelni – mówi duchowny. Podkreśla do tego, że wśród studentów nie brakuje osób pochodzących z rodzin wielodzietnych, którzy są „zdolni, pracowici, ambitni, pomysłowi, szlachetni”.

Stały datek na uczelnię toruńskiego redemptorysty

Redemptorysta zwraca się do przedsiębiorców, by zastanowili się: czy nie chcieliby zrobić czegoś dobrego z myślą o przyszłości? W dalszej części wypowiedzi apeluje o pomoc uczelni, która, jak zaznacza Rydzyk „jest bezpieczna, jeżeli chodzi o formowanie, nie jest skażona marksizmem”.

- Tylu mamy katolików, dobrych Polaków. Gdyby zechcieli przekazywać stały datek na naszą uczelnię, przeznaczać odpis podatkowy na dobry cel – mówi o. Rydzyk.

Dyrektor Radia Maryja apeluje również do czytelników „Naszego Dziennika” o pomoc w znalezieniu osób, które wsparłyby finansowo uczelnię.

Apel o. Rydzyka może zaskakiwać, gdyż jak zauważa Onet.pl, jest on w bardzo dobrych relacjach z obecną ekipą rządzącą, która hojnie finansuje jego przedsięwzięcia. Z nieoficjalnych szacunków przytoczonych przez portal wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat finansowa pomoc przekroczyła 300 mln zł.

Byleś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]