BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons/CC3.0

Ryanair na kursie kolizyjnym z pracownikami. Grozi zamknięciem w całym kraju

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ryanair po raz kolejny chce ciąć koszta, tym razem jednak nie na pasażerach, którym i tak już dał popalić - np. ograniczając bagaż podręcznych do absurdalnie małych rozmiarów. Irlandzki przewoźnik szuka oszczędności w kieszeniach pracowników. Zapowiedział cięcia pensji i etatów - wszystko by podreperować swój budżet po przestojach związanych z pandemią koronawirusa. Nie udało mu się jednak dojść do porozumienia z pracownikami.

Ryanair będzie zamykał i zwalniał

Ryanair teraz się odgraża i zapowiada, że jeżeli pracownicy nie zgodzą się na cięcia płac, to w ogóle rozstanie się z nimi. Tania linia lotnicza zagroziła, że w przypadku braku osiągnięcia konsensusu - co odczytywać można jako pełną zgodę pracowników na cięcia - ten pozamyka wszystkie swoje bazy w Niemczech. Wszystko związane jest z koronawirusem oraz wieloma ograniczeniami i restrykcjami, jakie w czasach globalnej epidemii zostały nałożone na wiele podmiotów gospodarczych. Zdaje się, że linie lotnicze są tymi biznesami, które "dostały" najbardziej. Zakaz lotów nad Europą, wprowadzenie w wielu krajach zasady sprzedaży biletów na co drugie miejsce, ograniczenia w przemieszczaniu się, zahamowanie turystyki - to wszystko zbiera teraz swoje żniwo. A pokłosiem jest postawa Ryanaira wobec swoich pracowników.

Ryanair grozi, że w przypadku braku zgody na obniżenie pensji będzie zwalniał. Agencja Reutersa wskazuje, że w kropce może być nawet 6 tysięcy osób, tylu bowiem niemieckich pilotów zatrudniają Irlandczycy w swojej taniej linii lotniczej. Obecnie Ryanair ma w Niemczech 8 baz lotniczych - w Bremie, Düsseldorfie, na lotnisku Weeze, we Frankfurcie na podmiejskim lotnisku Hahn, w algomeracji Karlsruhe-Baden, a także w Kolonii, Berlinie na lotnisku Schönefeld, Norymberdze oraz w Memmigen. Już teraz zapadła decyzja o likwidacji bazy we Frankfurcie. Dla porównania w Polsce Ryanair ma 6 baz.

Ryanair szuka oszczędności gdzie tylko może. Jak mówią eksperci los Frankfurtu najpewniej podzieli Berlin i Dusseldorf. Jeżeli jednak nie uda się dojść do porozumienia z pilotami zamknięte mogą zostać wszystkie bazy tego przewoźnika. Jak wskazuje portal Money.pl linii udało się już dogadać z załogami w Wielkiej Brytanii - zgodnie z zawartym porozumieniem pilotom obcięto 20 proc.wynagrodzeń, a stewardessą o 5 proc.

Tagi:

LotnictwoturystykaRyanair

Podobne artykuły

Polska i Świat

“Cudowne uzdrowienie”. Mężczyzna stracił znaczny stopień niepełnosprawności, choć nie był na komisji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]