Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.06.2023 20:17

Rekordowa liczba pracowników z zagranicy. Wolą pracować w Polsce

kasjerka
Domena publiczna

Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, coraz więcej cudzoziemców pracuje nad Wisłą. W przypadku niektórych branż jest to już co dziesiąty pracownik.

Rekordowe zatrudnienie cudzoziemców

Zatrudnianie cudzoziemców jest sprawą - łagodnie mówiąc - delikatną. Przykładowo, kilka lat temu pojawiały się memy dot. sprzeciwu Brytyjczyków do wysokiej liczby cudzoziemców pracujących na Wyspach.

Okazuje się jednak, że podobne liczby pojawiają się już w Polsce. Jak podaje portal Interia.pl, zeszły rok był pod tym względem rekordowy.

Co dziesiąty pracownik to cudzoziemiec

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego cytowane przez Interię wskazują, że w niektórych branżach udział cudzoziemców jest spory. W transporcie jest to 11,5 proc., zaś przedsiębiorstwa administratorskie zanotowały wynik niższy o 0,1 pp.

W zeszłym roku łączna liczba pracujących wyniosła 15,2 mln osób. 3,8 proc. z nich stanowili cudzoziemcy - jest to ogromny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem, gdy stanowili oni tylko 1,6 proc.

Najwięcej zagranicznych pracowników z Ukrainy

Jak podaje Interia, dane opublikowane przez PIE zawierają również kontekst narodowościowy w zezwoleniach o pracę. 81,6 proc. z nich w zeszłym roku wydano Ukraińcom; drugi wynik zanotowali Białorusini, ale jest on dużo niższy i wynosi 5,8 proc.

Łącznie, według danych PIE cytowanych przez Interię, zezwolenia na pracę w Polsce wydano dla osób ze 178 krajów. 174 z nich stanowiły 6,3 proc. łącznej liczby zezwoleń.