BiznesINFO.pl
pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion

Domena publiczna

Reforma podatkowa w lipcu 2022 roku. ZUS podał wyliczenia, kto i ile skorzysta

28 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Na reformie podatkowej, która weszła w życie 1 lipca br., skorzysta 3,1 mln emerytów, przekonywała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Przyczyniło się do tego obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reforma podatkowa lipiec 2022

1 lipca 2022 roku weszła reforma podatkowa. Dla pierwszego progu podatkowego stawka PIT została obniżona do 12 %. Obniżenie stawki spowodowało również zmiany w kwocie zmniejszającej podatek z 5100 na 3600 zł, co miesięcznie (1/12 kwoty) przełożyło się na obniżenie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł( wcześniej było to 425 zł). Zmiana ta dotyczy przychodów uzyskanych od początku tego roku.

Kolejna ważna zmiana dotyczy emerytur. Osoby otrzymujące emeryturę do 2, 5 tys. zł miesięcznie nie płacą już podatku. Z kolei osoby, które płacą podatek dochodowy od emerytury, dzięki obniżce stawki PIT otrzymają wyższe kwoty świadczenia.

Korzyści dla milionów Polaków

Prezes ZUS przekonywała, że emeryci i renciści zapłacą niższy podatek za 2022r., niż gdyby mieli się rozliczać na zasadach z ubiegłego roku.

- Przypomnę, że zyskało wówczas ok. 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Ze świadczeń w wysokości 2,5 tys. zł brutto w ogóle nie odprowadza się zaliczki na podatek. Kwota wolna od podatku w rozliczeniu rocznym to 30 tys. zł - informuje prof. Gertruda Uścińska w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

- Dzięki reformie osoby mające kilka źródeł dochodu nie tylko odzyskają nadpłacony w ciągu roku podatek, ale i w większości finalnie zapłacą go mniej w skali roku - mówi prezes ZUS.

Prezes poruszyła również temat rent rodzinnych, które w 13 % przypadków wypłacano dzieciom po zmarłym rodzicu. Dotychczas dochody z renty rodzica były wliczane do dochodu rodzica, po zmianach będą rozliczane odrębnie. Dzięki temu zarówno małoletnie dziecko jak i jego rodzic będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Tagi:

podatekemerytura

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >
Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem

Finanse

Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Czytaj więcej >
Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >