Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ekonomiści nie mieli racji, jest dużo gorzej niż myśleli. Polska produkcja łapie bezdech
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.09.2020 02:00

Ekonomiści nie mieli racji, jest dużo gorzej niż myśleli. Polska produkcja łapie bezdech

Produkcja przemysłowa
PxHere/CC0

Produkcja budowlano-montażowa w dołku. Sierpień był kolejnym miesiącem, gdy dane z budowlanki nie napawają optymizmem. Niestety, jest znacznie gorzej niż przewidywali specjaliści z dziedziny ekonomii. 

Produkcja w dół

Produkcja w sektorze budowlano-montażowym w sierpniu 2020 roku była o 12,1 proc niższa niż w analogicznym okresie 2019 roku, w skali miesiąc do miesiąca również nie widać, abyśmy wychodzili z kryzysu, spadek w stosunku do lipca wyniósł 3,5 proc. Wyniki opublikowane przez GUS są o wiele gorsze niż przewidywali ekonomiści, wskazywali oni, że tegoroczny sierpień będzie gorszy od zeszłorocznego o "zaledwie" 9,9 proc. – wynika z analizy PAP Biznes, na którą powołuje się portal Business Insider. 

Zmniejszenie wartości inwestycji odnotowano we wszystkich gałęziach sektora. Wynik produkcji martwi. – Nadal jesteśmy ok. 16 proc. poniżej poziomów produkcji z lutego. Dane dotyczące budownictwa wskazują na słabość inwestycji – wskazują eksperci z banku Pekao na swoim Twitterze. Innego zdania jest ekonomista z banku ING, Rafał Benecki. Zdradza on w portalu Business Insider. Jego zdaniem mimo oczywistych spadków zarówno w produkcji, jak i ogólnej sprzedaży detalicznej, to polska gospodarka zaczyna odbijać się z recesji wywołanej koronawirusem. – Niemniej jednak tempo PKB w całym trzecim kwartale 2020 r. powinno być bardziej optymistyczne niż oczekiwane do niedawna. Wstępnie szacujemy, że realny poziom PKB w III kw. będzie już tylko około 2 proc. poniżej poziomu z analogicznego okresu ubiegłego roku wobec 8,2 proc. spadku rdr, jaki PKB w Polsce zanotował w II kw. br. – zdradza w eksperckim serwisie główny ekonomista ING.

Tagi: GUS Gospodarka