BiznesINFO.pl Polska i Świat Kierowco, pakiet deregulacyjny został przyjęty. Szykują się poważne zmiany, oto 7 najważniejszych
Unsplash/Victor Xok

Kierowco, pakiet deregulacyjny został przyjęty. Szykują się poważne zmiany, oto 7 najważniejszych

26 lipca 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Dobre wiadomości dla posiadaczy prawa jazdy

Pakiet deregulacyjny to pomysł, który przewijał się w dyskusjach od 2018 roku. Przepisy z projektu miały wejść w życie już w 2019 roku. Tak się jednak nie stało ze względu na ograniczenia technologiczne rządowych systemów, jednak w końcu 24 lipca Sejm przyjął zmiany, z których wielu kierowców z pewnością się ucieszy, ponieważ z pewnością przyczynią się one do usprawnienia działania wielu czynności związanych z kontrolami drogowymi i posiadaniem auta. Teraz ustawa czeka na decyzję Senatu i podpis prezydenta. Od tego momentu miną trzy miesiące, kiedy ustawa wejdzie w życie.

Najważniejszą zmianą będzie z pewnością zniesienie obowiązku wożenia ze sobą polskiego prawa jazdy. Kierowcy nie będą musieli pokazywać dokumentu do kontroli, za co wcześniej groził mandat w wysokości 50 złotych. Kiedy przepisy wejdą w życie dane będą sprawdzane za pośrednictwem bazy CEPiK. Oprócz tego sprzedawcy samochodów będą mieli możliwość rejestracji pojazdu przez internet. To spore ułatwienie dla dilerów samochodowych.

Kolejną zmiana z pewnością zadowoli posiadaczy starszych samochodów: zostanie zniesiony obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wypełnieniu go pieczątkami. Poza tym osoby, które kupią nowe auto będą zwolnione z obowiązku przerejestrowywania pojazdu. To pomoże zaoszczędzić 80 złotych, które musieliśmy do tej pory wydawać na zmianę tablic. Nowością będzie także możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu na okres maksymalnie 12 miesięcy i możliwość zarejestrowania pojazdu przez starostę w miejscu czasowego zamieszkania.

undefined

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie