Prawo jazdy kat. B być może podrożeje
PHOTO: JAN BIELECKI/EAST NEWS WARSZAWA 18.01.2013
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Egzaminy na prawo jazdy są za tanie? Opłaty egzaminacyjne mogą być niedługo jeszcze droższe

Prawo jazdy będzie droższe? Niewykluczone. Dyrektorzy WORD-ów domagają się, aby cena egzaminu wzrosła o około 35 proc. Oznaczałoby to, że kursant musiałby uiścić opłatę w wysokości nie 170 zł, a 230 zł.

Prawo jazdy podrożeje, by WORD-y zarabiały więcej

Prawo jazdy kategorii B już niedługo może zostać wycenione znacznie drożej. Oficjalny wniosek do ministerstwa infrastruktury przygotowało w tej sprawie Stowarzyszenie Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego – informuje wrc.net.pl. Wszystko w związku z ogromnymi stratami w wysokości 11,5 mln złotych, jakie odnotowały WORD-y w całym kraju w zeszłym roku. Co więcej, nowe przepisy prawne utrudniają ośrodkom osiąganie większych korzyści finansowych.

Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono zapis, zgodnie z którym jeden egzaminator nie może kontrolować wiedzy więcej niż 9 kandydatów w ciągu jednego dnia. W związku z tym dzienna liczba egzaminów jest znacznie mniejsza, co negatywnie wpływa na dochody WORD-ów – tłumaczy rp.pl.

Podwyżka opłaty za egzamin kategorii B mogłaby pozwolić na wzrost dochodów ośrodków, ponieważ cieszy się on największą popularnością - ponad 80. proc. wszystkich egzaminów przeprowadzanych w WORD-ach dotyczą właśnie tej kategorii – podaje polskatimes.pl.

Na nowe ceny trzeba będzie jeszcze poczekać

Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu z częstotliwością zmian w prawie drogowym, ceny egzaminów na prawo jazdy są modyfikowane niezwykle rzadko. Wysokość opłat egzaminacyjnych nie była zmieniana od 2013 r.

Jednak eksperci w dziedzinie uspokajają przyszłych kierowców i szacują, że do podwyżki mogłoby dojść ewentualnie dopiero po wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 10 i 24 maja (w przypadku dwóch tur).

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News