Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 07.06.2023 14:18

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza

Wypłata pieniędzy z bankomatu
Domena publiczna

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego padła deklaracja, iż lada dzień ruszy proces sprzedaży VeloBanku. Informację przekazał prezes instytucji, Adam Marciniak.

VeloBank pod młotek

Business Insider przypomina, że VeloBank jest efektem restrukturyzacji Getin Noble Banku. Powstał w zeszłym roku, jest to tzw. “zdrowa” część wcześniejszej instytucji.

Z danych Business Insidera wynika, że pakiet większościowy akcji (51 proc.) posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Drugą połowę z kolei posiada System Ochrony Banków Komercyjnych.

VeloBank nie jest zagrożony

Jak wynika z dyskusji przeprowadzonych podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, sytuacja ze sprzedażą VeloBanku nie jest zagrożeniem. Banki w Polsce mają mieć silne fundamenty i są w dobrej kondycji, a VeloBank w dodatku nie musi się przejmować hipotekami we frankach oraz niską ilością wakacji kredytowych.

Cytowany przez Business Insidera Franciszek Hutten-Czapski, dyrektor zarządzający Boston Consulting Group powiedział, że polski sektor bankowy ma spory potencjał do wzrostów. Jest to zasługa niskich wskaźników ubankowienia.

Pod czujnym okiem KE

Jak podaje Business Insider, wskazano również w dyskusjach, że bank cały czas działa pod nadzorem Komisji Europejskiej. Cytowany przez portal prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Piotr Tomaszewski powiedział, że sprzedaż VeloBanku nie będzie typową transakcją ze względu na nałożone ograniczenia. Komisja kontroluje wszystkie działania praktycznie codziennie.

Nie oznacza to jednak, że banku w takich warunkach rozwinąć nie można. Prezes VeloBanku Adam Marciniak w wypowiedzi cytowanej przez Business Insidera wskazał, że pomimo reżimu Komisji Europejskiej udało się pozyskać 70 tys. klientów oraz odbudowano bazę depozytów o 20 proc.

Tagi: bank sprzedaż