BiznesINFO.pl
Polska coraz droższa

Pixabay

Polska wciąż jednym z najtańszych krajów Unii. Ale taniej już nie będzie

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska wciąż jest jednym z najtańszych krajów w Unii Europejskiej. Niestety, taniej już nie będzie. Dystans między naszym krajem, a "starą Unią" się zmniejsza, a ceny rosną jak szalone.

Polska bardzo szybko nadrabia dystans do pozostałych krajów Unii Europejskiej. Niestety, chodzi tu o aspekt cen. Nadal jesteśmy jednym z najtańszych krajów, ale wydatki, które ponosimy podczas codziennych zakupów rosną jak szalone. Wkrótce Polska może uplasować się w europejskiej średniej pod względem poziomu cen. Przyglądamy się danym Eurostatu. Nie napawają optymizmem.

Polska mierzy się z inflacją

Portal 300gospodarka zestawił dane za 2018 i 2019 roku. Widać z nich wyraźnie, że Polska mierzy się z inflacją. Wysoka inflacja ma miejsce wtedy, gdy ceny rosną szybciej niż zarobki. Dane Eurostatu są podawane w PPP (parytecie siły nabywczej), dzięki czemu takie badanie minimalizuje przekłamania wynikające z kursów walut. W 2018 roku ceny podstawowych produktów spożywczych w Polsce były o 32,2 procent niższe od średniej unijnej, w 2019 roku tylko 31,2 procent. Oznacza to podwyżkę cen o 5 proc. - daje nam to 3 miejsce ze wszystkich krajów Unii, jeżeli chodzi o skok cen.

Podstawowe produkty spożywcze to nie jedyna kategoria, w której Polska zanotowała wzrosty cen. Na dobrą sprawę można powiedzieć, że drożeje wszystko - wyjątek jest tylko jeden. Według statystyk mniej zapłacimy za odzież. Warto jednak przypomnieć, że w tej kategorii jesteśmy bardzo blisko unijnej średniej. W 2018 roku statystyczny Polak wydawał podczas zakupów odzieżowych 96% unijnej średniej. W 2019 roku było to 91,2% Spadek jest znaczący, jednak obecna sytuacja na rynku wskazuje, że ceny znów pójdą w górę.

Będzie drożej

Polska jest zdecydowanie najtańszym krajem, jeżeli chodzi o usług telekomunikacyjne - internet, telefon i usługi pocztowe. Ale i tutaj obserwuje się zwyżkę w opłatach. W 2018 roku za dostęp do internetu trzeba było zapłacić 54% unijnej średniej. W 2019 było to już 55,2 %. Dane Eurostatu wskazują na rosnące koszty utrzymania mieszkań. Przed dwoma laty rachunki statystycznego Polaka wynosiły 37% średniej UE. Rok temu już 40,3%. Jak podają eksperci z portalu 300gospodarka w 2020 roku możemy odnotować jeszcze wyższy wzrost cen - ma to związek z podwyżkami za prąd, wodę i wywóz śmieci.

Dane za 2020 rok są cały czas zbierane i analizowane. Jednak wielu ekonomistów z niepokojem patrzy w przyszłość i portfele Polaków.

Tagi:

Unia EuropejskaPolskainflacjaCeny

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >