Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polisy OC nie będą drożeć. Kierowcy nie muszą szykować się na dodatkowy wydatek
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:23

Polisy OC nie będą drożeć. Kierowcy nie muszą szykować się na dodatkowy wydatek

Polisy OC tańsze niż w ubiegłym roku
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile zmniejszyły się ceny polis OC

  • Dlaczego ceny polis OC poszły w dół

  • Jak długo ceny OC będą niskie

Polisa OC w takiej samej cenie jak w ubiegłym roku

Wiadomości o cenach polisy OC z pewnością zadowolą kierowców. Porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl wskazuje, że cena obowiązkowych polis wynosiła w lutym niemal tyle samo, co pod koniec 2020 roku, podaje Fakt i wskazuje, że ceny obowiązkowych polis praktycznie nie wzrosły od stycznia 2018 r. Podczas tych trzech lat średni spadek składki polisy OC wyniósł aż 31 procent.

Ubezpieczyciele, zdaniem Pawła Kuczyńskiego, prezesa Ubea.pl, w dalszym ciągu utrzymują niskie ceny składek jeszcze z końca roku, jednak nie powinniśmy liczyć na to, że obniżki będą duże.

- Kierowcy oczekujący kolejnych dużych spadków cen mogą natomiast czuć się zawiedzeni, bo względem grudnia 2020 r. średnia składka OC oferowanego przez siedem towarzystw spadła o mniej więcej 1% - stwierdził Kuczyński i dodał, że obniżka będzie nieco wyższa, jeśli do cen wliczymy inflację.

Mniej wypadków na drogach

Za niższe ceny polis OC odpowiada m.in. niska wypadkowość. Podczas epidemii jeździliśmy mniej i o wiele bardziej ostrożnie, co zresztą pokazują liczby. Według wstępnych danych policji liczba wypadków drogowych w 2020 roku zmniejszyła się aż o aż o 22 proc. względem 2019 roku.

Mimo że nie ma dostępnych danych dotyczących “stłuczek” to i tak ze sporą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że ich również było mniej. Ważną informacją jest też to, że w 2020 roku liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych zmniejszyła się o 15 proc. Zmniejszyła się także liczba wypadków z osobami rannymi - aż o 25 proc., co jest absolutnym rekordem.

Trudno oczekiwać, że 2021 roku okaże się równie bezwypadkowy, co wcześniejszy, wskazuje Kuczyński.

- Najbardziej prawdopodobny jest wynik gorszy niż w 2020 r., ale jednocześnie lepszy niż te odnotowane w 2019 r. i we wcześniejszych latach - przewiduje szef porównywarki cen polis OC.