Policja będzie pilnować porządku przed sklepami?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 2 Kwietnia 2020

Policja niebawem w sklepach? Handlowcy coraz bardziej naciskają na władze

Policja powinna pilnować porządku przed sklepami? Chcą tego władze Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Prezes organizacji podkreśla, że wprowadzone właśnie przez rząd ograniczenia są na tyle restrykcyjne, że ograniczają ludziom dostęp do żywności i narażają ich na niebezpieczeństwo.

Policja przed sklepem?

Policja pilnuje, czy Polacy przestrzegają kwarantanny. Być może wkrótce będzie również czuwać nad bezpieczeństwem osób stojących w sklepowych kolejkach?

Kolejek przed sklepami nie brakuje w związku z wprowadzonymi w tym tygodniu przez rząd obostrzeniami, które zakładają, że w placówce handlowej może przybywać w danym momencie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. Oznacza to, że jeśli w supermarkecie jest np. 5 kas, to zakupy może robić w danej chwili maksymalnie 15 osób. W przypadku osiedlowych sklepów, gdzie jest jedna kasa, liczba maksymalnych klientów to trzy.

Wprowadzone w tym tygodniu ograniczenia krytykuje w liście do minister rozwoju prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. - W imieniu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji pragniemy wyrazić protest wobec faktu i trybu wprowadzenia niezwykle restrykcyjnych ograniczeń dla placówek handlowych. Na handel spadnie odium społeczne z powodu stosowania się do powyższych obostrzeń – czytamy.

Minister zdrowia apeluje do sklepów. Chce zmiany godzin zakupów dla seniorówMinister zdrowia apeluje do sklepów. Chce zmiany godzin zakupów dla seniorówCzytaj dalej

Prezes POHiD domaga sie od rządu m.in. „zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju przed i w placówkach handlowych poprzez obecność odpowiednich służb mundurowych, np. policji, celem egzekwowania ograniczeń i porządku".

- Mamy tłumy przed sklepami. Licznie się gromadzą, nie mogąc dostać się do sklepu, bo są dwie godziny dla seniorów. W sklepie jest zaledwie kilka osób, a przed wejściem ciśnie się kilkadziesiąt – pisze Juszkiewicz.

- Osoby, które spotykają się na parkingach, narażają siebie i innych. Rozumiemy starania rządu o bezpieczeństwo, ale te ograniczania są na tyle restrykcyjne, że w konsekwencji wręcz ograniczają ludziom dostęp do żywności – dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?

Policja komentuje

Do apelu prezes POHiD odniósł się w rozmowie z serwisem Money.pl inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - Za bezpieczeństwo na swoim terenie i egzekwowanie prawa odpowiedzialny jest administrator obiektu, i to chyba nie powinno budzić wątpliwości, nawet w czasie, gdy nie ma pandemii – mówi rzecznik KGP.

Prezes POHiD podkreśla jednak, że sklepy mają ograniczony zasób kadrowy, co utrudnia wywiązywanie się z wprowadzonych przez rząd obostrzeń.

- Mamy ograniczoną liczbę pracowników. Część przebywa na zwolnieniach, inni opiekują się dziećmi. Jest nas za mało, a musimy na wejściu sprawdzić wiek klienta - nie wiedząc, czy w ogóle mamy do tego prawo - liczyć osoby w sklepie i pilnować wejścia. Jak mamy się wywiązać z tych obostrzeń, nie mając środków? Stąd konieczność posiłkowania się pomocą zewnętrzną - tłumaczy Juszkiewicz.

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trzy europejskie wyspy wciąż wolne od koronawirusa. Nie ma ani jednego przypadku
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News