BiznesINFO.pl Finanse System podatkowy w Polsce jest nie do zrozumienia. Resort chce teraz jeszcze bardziej go skomplikować
East News, Arkadiusz Ziolek

System podatkowy w Polsce jest nie do zrozumienia. Resort chce teraz jeszcze bardziej go skomplikować

8 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek u źródła

  • Czego dokładnie dotyczy reforma podatku u źródła

  • Co to oznacza dla Polaków

Podatek u źródła - co tym razem knuje resort?

Podatek cukrowy , opłata mocowa , abonament RTV - to przede wszystkim te tematy zdominowały noworoczną przestrzeń informacyjną i wszechobecne podwyżki. Podatek u źródła dla wielu może wydać się nowością, jednakże istnieje już od dłuższego czasu. Czym jest dokładnie?

Podatek u źródła to jedna z form podatku CIT , którym można opodatkować "wypływające z kraju przelewy transgraniczne, wynikające z takich tytułów jak odsetki, należności licencyjne, dywidendy czy wybrane usługi niematerialne" - informuje serwis Deloitte.

Okazuje się, że znowelizowane przez resort finansów przepisy zaostrzyły kryteria dotyczące transgranicznych przelewów finansowych wychodzących ze spółki kapitałowej poza granice kraju macierzystego.

O reformie podatku u źródła przypomniało Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie opublikowanym na rządowej stronie. O czym przypomina resort?

Podatek u źródła ze zmianami

"1 stycznia 2021 r. weszły w życie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odraczające, wzorem lat ubiegłych, obowiązywanie tzw. procedury WHT refund do 30 czerwca 2021 r. " - napisano w komunikacie.

Podatek u źródła w zakresie PIT i CIT regulowany jest przez dwa rozporządzenia. Oba z nich pochodzą z dnia 28 grudnia 2020 r.

- Zaawansowane prace Ministerstwa Finansów nad zmianami regulacji ustawowych, które dotyczą zasad poboru podatku u źródła, szczególnie zakresu obowiązywania procedury WHT refund, zostaną ukończone w 2021 r . Kluczowe założenia zmian regulacji ustawowych były konsultowane z przedstawicielami biznesu - podkreśla resort.

Portal money.pl przypomina, że podatek u źródła został zreformowany już w 2018 r. Reforma sprowadza się do tego, że w przypadku przelewów transgranicznych to płatnik musi najpierw pobrać podatek, a następnie dopiero może ubiegać się o jego zwrot, jeśli okazałoby się, że usługa podlega zwolnieniu.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie