BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Podatek od prezentu. W konkretnych przypadkach trzeba go zapłacić

21 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Kosztowne prezenty są objęte Ustawą o podatku od spadków i darowizn. Obdarowany powinien zgłosić fakt otrzymania podarunku w ciągu 30 dni. Wysokość kwoty, od jakiej należy odprowadzić podatek, zależy od stopnia pokrewieństwa. Jeśli wręczającym prezent o dużej wartości jest najbliższa rodzina, wówczas podatku nie trzeba płacić. Warunkiem jest zgłoszenie prezentu jako darowizny.

Jak opodatkowane są prezenty?

Podatek od podarunku jest naliczany w zależności od jego wartości i stopnia pokrewieństwa (poniższe stawki są aktualne, obowiązują po zmianach dokonanych w ustawie w październiku 2022 roku). Jeśli wartość prezentu jest niższa od podanych niżej kwot, nie trzeba ich ani zgłaszać do urzędu skarbowego, ani płacić podatku.

  1. Jeśli prezent otrzymaliśmy od I grupy podatkowej, czyli np. rodziców, dziadków, teściów lub dzieci, zostaje on opodatkowany tylko wtedy, gdy kwota zakupu przekroczy 10 434 zł. Ważne: istnieje jednak wyjątek, o którym piszemy w dalszej części tekstu.

  2. W przypadku, gdy podarunek nabyliśmy od ciotek, wujków, małżonków rodzeństwa (a więc przedstawicieli II grupy podatkowej), od prezentu trzeba odprowadzić daninę, jeśli kosztował on więcej niż 7 878 zł.

  3. Upominki otrzymane od przyjaciół i znajomych (III grupy podatkowej, czyli osób niespokrewnionych) zostają opodatkowane wtedy, gdy ich wartość sięga ponad 5 308 zł.

Powyższe kwoty dotyczą prezentów otrzymanych w ciągu pięciu lat od jednej osoby, zatem jeśli dziadek podarował wnukowi 4 tys. zł (we wspomnianym okresie), a babcia 7 tys. zł, to kwoty te nie przekraczają dopuszczalnej sumy (liczymy je osobno).

Natomiast, jeśli zapomnisz zgłosić prezent do urzędu skarbowego (gdy przekroczono dopuszczalną w danej grupie podatkowej kwotę), zostanie to potraktowane jako oszustwo podatkowe. Grozi za to karne opodatkowanie stawką 20 proc. podatku.

Nowe progi podatkowe

W sytuacji, w której obdarowany przekroczy kwotę wolną od podatku, musi odprowadzić daninę w skali zależnej od grupy podatkowej i nadwyżki. Obrazują to poniższe tabele.

skala podatkowa - rozporządzenie ministra finansów
skala podatkowa - rozporządzenie ministra finansów

Wyjątek tylko w tej grupie podatkowej

Prezent otrzymany od tzw. grupy podatkowej 0 — a więc od małżonka, zstępnego (np. dziecka), wstępnego (np. rodzica), pasierba, brata lub ojczyma — nawet jeśli jego wartość przekroczyła 10 434 zł — nie musi zostać opodatkowany. Jak widać, do grupy 0 należy część osób ujętych w grupie I — nie dotyczy to jednak teściów, zięcia i synowej.

Aby uniknąć opodatkowania, należy powiadomić urząd skarbowy (można to zrobić przez internet) o fakcie otrzymania darowizny. Obowiązku zgłoszenia należy dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania podarunku (ważne: jeśli są to pieniądze, powinny być przekazane przelewem bankowym lub przekazem pocztowym).

Czy trzeba płacić podatek od firmowych prezentów?

Podarunki otrzymane od szefa mogą zostać zakupione za pieniądze:

  • ze środków obrotowych firmy,

  • z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W pierwszym przypadku pracodawca dolicza prezent do opodatkowania, w efekcie czego pracownik musi zapłacić daninę. Natomiast w drugim znaczenie ma wartość otrzymanego podarunku. Jeśli koszty prezentu zamknęły się w 2 tys. zł, nie trzeba odprowadzać podatku.

Tagi:

darowiznaFiskuspieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Dziś mija termin składania ważnych wniosków do ZUS. Co w przypadku niezłożenia oświadczenia?
Czytaj więcej >

Finanse

Bardzo dobre wieści dla milionów seniorów. Chodzi o emerytury
Czytaj więcej >

Finanse

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >

Finanse

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >

Finanse

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Patryk Solarczyk

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Są informacje na temat powrotu bonu turystycznego. Wiceminister wyjawił zamiary
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Coraz więcej emerytów dostaje ponad 7 tys. zł miesięcznie. Wysoka inflacja najbardziej zaszkodziła tym, którzy mają najmniej
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Chcą ukraść wszystko, co masz na koncie
Czytaj więcej >