BiznesINFO.pl
Elektrownia atomowa, pole.

Domena publiczna

Pod Legnicą powstanie elektrownia jądrowa

30 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

To już pewne, w Polsce powstanie elektrownia atomowa. Elektrownia powstanie w Legnicy ( woj. dolnośląskie) i będzie się składać z 10 małych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 200 MW. 

Elektrownia atomowa w Polsce

W czwartek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów, które stanowiłyby źródło energii inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oferta Last Energy obejmuje cały projekt z zakresie SMR, począwszy od koncepcji projektowej, aż po utrzymanie i produkcję energii i utylizacje paliwa. Z kolei wrocławska spółka DB Energy zapewni integrację infrastruktury elektrowni i klientów końcowych.

Last Energy to amerykański inwestor, deweloper oraz operator małych modułowych elektrowni jądrowych. Polska będzie jednym z pierwszych państw, w których planowane jest wdrożenie technologii SMR, zaznacza wiceprezes LSSE.

Technologia SMR

SMR (ang. Small Modular Reactors) to małe modułowe reaktory jądrowe. Czas budowy przy reaktorach jest krótszy niż w przypadku większych reaktorów, gdyż prace przygotowawcze są mniej rozległe. 

 „Największą zaletą SMR jest stosunkowo niewielki koszt inwestycyjny jednego bloku, który jest trudną do pokonania barierą dla inwestujących w wielkie reaktory. (...). Ważną zaletą SMR jest możliwość instalowania blisko odbiorców, co obniża koszty sieci i przesyłu.” – jak napisano w raporcie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2013 roku.

Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek wskazał, że nowe rozwiązanie pozwala uzyskać stabilne i bezemisyjne źródło energii, co jest ważnym posunięciem w stronę zielonej energii, a także wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na razie nie padła jednak konkretna data.

Tagi:

Technologie

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

PGNiG podpisało dużą umowę z PGE. Dostarczy gaz dla ciepłowni

Czytaj więcej >

Energetyka

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

Czytaj więcej >
Twitter/Forsvaret

Energetyka

Gazociąg Nord Stream. Niemcy uważają, że to już koniec. Nie da się go naprawić

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Górnicza uruchamia w swoim sklepie internetowym dodatkowe sesje zakupowe

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Energetyka

Mateusz Morawiecki: Jest problem z węglem

Czytaj więcej >
PGE ostrzega klientów przed oszustami

Energetyka

Grupa PGE rozpoczęła dystrybucję węgla

Czytaj więcej >