BiznesINFO.pl
Pexels/Pixabay

Pexels/Pixabay

Plus został ukarany przez UOKiK. Musi oddać pieniądze klientom

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Plus znalazł się na celowniku UOKiK. Właściciel operatora - Polkomtel, został zobowiązany wypłacić abonentom rekompensaty. Na pieniądze będzie mógł liczyć każdy, kto wpadł w pułapkę SMS-ów premium.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich działań dopuścił się Plus

  • Jaka była treść SMS-ów

  • Jakie obowiązki nałożył UOKiK

Plus namawiał do płatnych SMS-ów

Plus to trzecia najbardziej popularna sieć komórkowa w Polsce, która obsługuje ponad 12,6 mln klientów. Niektórzy z nich otrzymywali od pewnego czasu SMS-y premium z numeru 7218. W treści wiadomości znajdowała się informacja np. o przepełnionej skrzynce telefonicznej. W celu zdjęcia blokady użytkownicy mieli wysłać SMS na numer 60228.

Portal money.pl podaje, że przykładowa wiadomość od sieci Plus wyglądała następująco: „Info Czat: Skrzynka nr [***] jest pełna! Odczytaj te wiadomości za darmo! Slij bezpłatny sms CZAT na 60228 zanim zostaną skasowane! 7218.pl potem 2,46/doba”.

Wysłanie wiadomości wiązało się z automatyczną aktywacją subskrypcji, dzięki której klient otrzymywał jedną płatną wiadomość dziennie. Użytkownicy Plus mogli też prowadzić płatne SMS-owe rozmowy towarzyskie z centrum operatorskim.

W tę sprawę postanowił zaangażować się UOKiK, do którego trafiły skargi od klientów sieci Plus. Z zawiadomień wynika, że nie wszyscy użytkownicy byli świadomi, że uruchomili płatną usługę.

Plus ma wypłacić rekompensaty

Prawo telekomunikacyjne wskazuje, że dostawcą usług premium jest przedsiębiorca telekomunikacyny, czyli w tym przypadku Polkomtel - właściciel sieci Plus. Z ustaleń UOKiK wynika, że spółka otrzymywała informacje od klientów w sprawie nieprawidłowości, ale nie podjęła żadnych działań, aby je usunąć.

„W odpowiedziach na reklamacje był widoczny brak szczegółowej wiedzy na temat dodatkowych świadczeń i kontroli nad realizującymi je podmiotami”, czytamy w komunikacie urzędników. UOKiK zarzuca spółce formułowanie odpowiedzi w taki sposób, aby celowo wprowadzać w błąd klientów sieci Plus i utrudniać dochodzenie roszczeń.

Dlatego też na Plus i Polkomtel czeka kara. UOKiK zadecydował, że spółka ma wypłacić abonentom rekompensaty. Poza tym Polkomtel został zobowiązany do usunięcia błędów związanych z SMS-ami premium, aby uniknąć podobnych skarg od klientów w przyszłości.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Polkomtel będzie rozpatrywał reklamacje pozytywnie i zwróci opłaty, jeśli klient, którego operatorem jest Plus, został wprowadzony w błąd zwłaszcza w chwili aktywowania usługi premium.

Na identyczną rekompensatę będą mogły liczyć osoby, które już wcześniej złożyły reklamacje w sprawie braku informacji ze strony operatora o możliwości zablokowania SMS-ów obarczonych dodatkową opłatą.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Rosja naruszyła przestrzeń

Polska i świat

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Rolnicy mają dostać dopłaty do paliwa. Wszystko w ramach Nowego Ładu

Czytaj więcej >