BiznesINFO.pl

Pexels/Pixabay

Plus został ukarany przez UOKiK. Musi oddać pieniądze klientom

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Plus znalazł się na celowniku UOKiK. Właściciel operatora - Polkomtel, został zobowiązany wypłacić abonentom rekompensaty. Na pieniądze będzie mógł liczyć każdy, kto wpadł w pułapkę SMS-ów premium.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakich działań dopuścił się Plus

  • Jaka była treść SMS-ów

  • Jakie obowiązki nałożył UOKiK

Plus namawiał do płatnych SMS-ów

Plus to trzecia najbardziej popularna sieć komórkowa w Polsce, która obsługuje ponad 12,6 mln klientów. Niektórzy z nich otrzymywali od pewnego czasu SMS-y premium z numeru 7218. W treści wiadomości znajdowała się informacja np. o przepełnionej skrzynce telefonicznej. W celu zdjęcia blokady użytkownicy mieli wysłać SMS na numer 60228.

Portal money.pl podaje, że przykładowa wiadomość od sieci Plus wyglądała następująco: „Info Czat: Skrzynka nr [***] jest pełna! Odczytaj te wiadomości za darmo! Slij bezpłatny sms CZAT na 60228 zanim zostaną skasowane! 7218.pl potem 2,46/doba”.

Wysłanie wiadomości wiązało się z automatyczną aktywacją subskrypcji, dzięki której klient otrzymywał jedną płatną wiadomość dziennie. Użytkownicy Plus mogli też prowadzić płatne SMS-owe rozmowy towarzyskie z centrum operatorskim.

W tę sprawę postanowił zaangażować się UOKiK, do którego trafiły skargi od klientów sieci Plus. Z zawiadomień wynika, że nie wszyscy użytkownicy byli świadomi, że uruchomili płatną usługę.

Plus ma wypłacić rekompensaty

Prawo telekomunikacyjne wskazuje, że dostawcą usług premium jest przedsiębiorca telekomunikacyny, czyli w tym przypadku Polkomtel - właściciel sieci Plus. Z ustaleń UOKiK wynika, że spółka otrzymywała informacje od klientów w sprawie nieprawidłowości, ale nie podjęła żadnych działań, aby je usunąć.

„W odpowiedziach na reklamacje był widoczny brak szczegółowej wiedzy na temat dodatkowych świadczeń i kontroli nad realizującymi je podmiotami”, czytamy w komunikacie urzędników. UOKiK zarzuca spółce formułowanie odpowiedzi w taki sposób, aby celowo wprowadzać w błąd klientów sieci Plus i utrudniać dochodzenie roszczeń.

Dlatego też na Plus i Polkomtel czeka kara. UOKiK zadecydował, że spółka ma wypłacić abonentom rekompensaty. Poza tym Polkomtel został zobowiązany do usunięcia błędów związanych z SMS-ami premium, aby uniknąć podobnych skarg od klientów w przyszłości.

Jak ma to wyglądać w praktyce? Polkomtel będzie rozpatrywał reklamacje pozytywnie i zwróci opłaty, jeśli klient, którego operatorem jest Plus, został wprowadzony w błąd zwłaszcza w chwili aktywowania usługi premium.

Na identyczną rekompensatę będą mogły liczyć osoby, które już wcześniej złożyły reklamacje w sprawie braku informacji ze strony operatora o możliwości zablokowania SMS-ów obarczonych dodatkową opłatą.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

plussmartphoneUOKiK

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]