Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 25.01.2023 07:51

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Donald Tusk
East News

Platforma Obywatelska złoży projekt ustawy dotyczącej stawki VAT na poziomie 5 proc, zapowiedział Donald Tusk. Od stycznia br. stawka VAT na gaz wynosi 23 proc.

5 proc. VAT na gaz

Podczas spotkania z mieszkańcami Siedlec lider PO Donald Tusk poruszył temat m.in. podwyżek opłat za gaz, podaje TVN24.

"Złożymy na tym posiedzeniu Sejmu, skoro premier (Mateusz) Morawiecki, prezes (PiS, Jarosław) Kaczyński nie chcą, albo udają, że to jest niemożliwe, prosty, bardzo czytelny projekt ustawy o tym, żeby VAT na gaz, przynajmniej do końca tego roku, był pięcioprocentowy i mam nadzieję, że to jakąś ulgę ludziom przyniesie" - zapowiedział lider PO.

Najbliższe, dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę. 

VAT na gaz

W 2023 roku przestały obowiązywać rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, w tym zerowa stawka VAT na gaz.  Do 30 czerwca 2023 roku jest jednak zachowana zerowa stawka VAT na żywność, obowiązuje też wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Od stycznia br. obowiązuje 23 proc. stawka VAT na gaz. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że rząd przywraca tę stawkę, bo “taki jest wymóg Brukseli”. “Rzeczpospolita” jednak ustaliła, że Komisja Europejska domaga się przywrócenia stawki VAT, ale nie określa jej wysokości tylko minimalny próg na poziomie 5 proc.