BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2019. n/z Plik polskich pieniedzy w portfelu.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy płaca minimalna będzie wynosić obiecane 4 tys. zł? Dane NFZ mówią co innego

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W 2019 roku PIS zapowiadał imponujące podwyżki płacy minimalnej. Do roku 2024 miała ona wzrosnąć do 4 tysięcy złotych. Nie znamy jeszcze oficjalnych prognoz ministerstwa finansów dotyczących planowanych podwyżek płacy minimalnej, jednak z danych NFZ wyni

PIS na temat wzrostu płacy minimalnej do 2024

Jesienią 2019 roku PIS zapowiedział plan podwyżek płacy minimalnej na najbliższe lata. Do 2021 roku płaca minimalna miała wzrosnąć do 3 tysięcy złotych, a do 2024 - aż do 4 tysięcy. Planowane podwyżki wpisywały się w szerszy program polityki socjalnej PIS-u, którzy liberałowie określali jako rozdawnictwo, ale w którym niektóre środowiska upatrywały pierwszy prawdziwie lewicowy zwrot w polskiej polityce społecznej, paradoksalnie sterowany przez partię o prawicowym światopoglądzie.

Trudno dziś powiedzieć, czy plan podwyżek płacy minimalnej udałoby się zrealizować, gdyby nie nadszedł kryzys związany z pandemią koronawirusa. Dramatyczna sytuacja wielu pracowników i problemy przedsiębiorstw po kwarantannie wymusiły na rządzie sfinansowanie tarczy antykryzysowej i wydatki te nie pozostawiają wiele miejsca na radykalne reformy, jakie zapowiadano jeszcze w ubiegłym roku.

Płaca minimalna wzrośnie, ale mniej niż planowano

Jak podaje portal polastnews.pl, w jednej z ustaw antykryzysowych znalazł się zapis pozwalający na opóźnienie publikacji analiz ministerstwa finansów do końca lipca. Prawdopodobnie nie poznalibyśmy zatem ministerialnych danych na temat stanu polskiej gospodarki, gdyby nie raport dotyczący finansowej kondycji służby zdrowia. NFZ powołał się w swoim raporcie na dane ministerstwa finansów, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jaka jest aktualna i prognozowana stopa bezrobocia. Według danych ministerstwa pozostająca na razie na poziomie 6% stopa bezrobocia ma do 2023 roku utrzymywać się na poziomie 8%.

"NFZ musi z wyprzedzeniem znać "dynamikę liczby osób płacących składki i ich przewidywaną wysokość" i dlatego na podstawie raportów Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia przygotował prognozę swoich przychodów na lata 2020-23" - dowiadujemy się z polsatnews.pl. Z danych NFZ wynika, że co prawda płaca minimalna rzeczywiście wzrośnie, będzie to jednak wzrost o wiele mniejszy od planowanego i szumnie zapowiadanego w mediach. Do 2021 roku płaca minimalna ma wynieść 2665 zł, w roku 2022 wzrośnie do 2732 zł, a w roku 2023 do 2800zł. Nie znamy danych dotyczących roku 2024, zatem teoretycznie możliwe jest podwyższenie w tym roku płacy minimalnej do planowanych 4 tysięcy złotych, tak duża podwyżka w tak krótkim czasie wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobna.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >