BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2019. n/z Plik polskich pieniedzy w portfelu.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy płaca minimalna będzie wynosić obiecane 4 tys. zł? Dane NFZ mówią co innego

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

W 2019 roku PIS zapowiadał imponujące podwyżki płacy minimalnej. Do roku 2024 miała ona wzrosnąć do 4 tysięcy złotych. Nie znamy jeszcze oficjalnych prognoz ministerstwa finansów dotyczących planowanych podwyżek płacy minimalnej, jednak z danych NFZ wyni

PIS na temat wzrostu płacy minimalnej do 2024

Jesienią 2019 roku PIS zapowiedział plan podwyżek płacy minimalnej na najbliższe lata. Do 2021 roku płaca minimalna miała wzrosnąć do 3 tysięcy złotych, a do 2024 - aż do 4 tysięcy. Planowane podwyżki wpisywały się w szerszy program polityki socjalnej PIS-u, którzy liberałowie określali jako rozdawnictwo, ale w którym niektóre środowiska upatrywały pierwszy prawdziwie lewicowy zwrot w polskiej polityce społecznej, paradoksalnie sterowany przez partię o prawicowym światopoglądzie.

Trudno dziś powiedzieć, czy plan podwyżek płacy minimalnej udałoby się zrealizować, gdyby nie nadszedł kryzys związany z pandemią koronawirusa. Dramatyczna sytuacja wielu pracowników i problemy przedsiębiorstw po kwarantannie wymusiły na rządzie sfinansowanie tarczy antykryzysowej i wydatki te nie pozostawiają wiele miejsca na radykalne reformy, jakie zapowiadano jeszcze w ubiegłym roku.

Płaca minimalna wzrośnie, ale mniej niż planowano

Jak podaje portal polastnews.pl, w jednej z ustaw antykryzysowych znalazł się zapis pozwalający na opóźnienie publikacji analiz ministerstwa finansów do końca lipca. Prawdopodobnie nie poznalibyśmy zatem ministerialnych danych na temat stanu polskiej gospodarki, gdyby nie raport dotyczący finansowej kondycji służby zdrowia. NFZ powołał się w swoim raporcie na dane ministerstwa finansów, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jaka jest aktualna i prognozowana stopa bezrobocia. Według danych ministerstwa pozostająca na razie na poziomie 6% stopa bezrobocia ma do 2023 roku utrzymywać się na poziomie 8%.

"NFZ musi z wyprzedzeniem znać "dynamikę liczby osób płacących składki i ich przewidywaną wysokość" i dlatego na podstawie raportów Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia przygotował prognozę swoich przychodów na lata 2020-23" - dowiadujemy się z polsatnews.pl. Z danych NFZ wynika, że co prawda płaca minimalna rzeczywiście wzrośnie, będzie to jednak wzrost o wiele mniejszy od planowanego i szumnie zapowiadanego w mediach. Do 2021 roku płaca minimalna ma wynieść 2665 zł, w roku 2022 wzrośnie do 2732 zł, a w roku 2023 do 2800zł. Nie znamy danych dotyczących roku 2024, zatem teoretycznie możliwe jest podwyższenie w tym roku płacy minimalnej do planowanych 4 tysięcy złotych, tak duża podwyżka w tak krótkim czasie wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobna.

Tagi:

NFZPłaca minimalna

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >