Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PIT przez Internet
Maciej Blacha
Maciej Blacha 22.03.2022 08:50

PIT przez Internet

Pit przez internet
https://pixabay.com/pl/photos/kalkulator-obliczanie-ubezpieczenia-385506/

Rozliczenie deklaracji PIT jest obowiązkiem każdego podatnika, który otrzymał w poprzednim roku kalendarzowym dochód podlegający opodatkowaniu. Do niedawna była to czynność czasochłonna i skomplikowana. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze. Dziś możesz rozliczyć PIT przez Internet. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sposoby rozliczenia PIT przez Internet.

Korzyści z rozliczenia PIT przez Internet

Zdecydowana większość Polaków rozlicza PIT przez Internet. Ma to swoje niewątpliwe zalety. Nie wiążę się to z wielogodzinnym przerzucaniem papierów, żmudnym wyliczaniem składek i przysługujących ulg. Nie ma również potrzeby złożenia wizyty w Urzędzie Skarbowym. Dzisiaj wszystko możesz zrobić jednym kliknięciem, bez wychodzenia z dom za pomocą smartfona.

Czym jest PIT i kto podlega rozliczeniu PIT?

Personal Income Tax, czyli osobisty podatek dochodowy, znany w Polsce pod nazwą PIT. Przedmiotem opodatkowania PIT jest każda osoba fizyczna uzyskująca w dochód w danym roku kalendarzowym.

Pit dotyczy przychodów z tytułu:

  • wynagrodzenia ze stosunku pracy – dotyczy zarówno umów o pracę, zlecenie oraz o dzieło,

  • prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej,

  • wykonywania wolnego zawodu,

  • działalności artystycznej, literackiej, naukowej i publicystycznej,

  • emerytur, rent i zasiłków.

Każdy, kto ukończył 18 lat i wykazuje dochód, zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT.

PIT jest także dokumentem urzędowym, jest to tzw. deklaracja PIT, którą każda osoba fizyczna, która uzyskała przychód w poprzednim roku kalendarzowym, jest zobowiązana złożyć w Urzędzie skarbowym. Zawarte w deklaracji dane dotyczące przychodów informują fiskus o przychodach, kosztach, zaliczkach, ulgach oraz potrzebnych informacjach o metodach i formach opodatkowania. Dla różnych rodzajów podatników istnieją różne wzory deklaracji PIT. Najbardziej typowa, która dotyczy przychodów pracownika, jest deklaracja PIT 36. Od kilku lat istnieje możliwość rozliczania PIT przez Internet.

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

PIT przez Internet można rozliczyć na kilka sposobów:

Za pomocą e-deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów

W tym wypadku podatnicy w celu rozliczenia PIT przez Internet mogą użyć systemu e-Deklaracje przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. W celu wypełnienia deklaracji należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/ i wybrać oraz wypełnić odpowiedni formularz. W trakcie wypełniania należy podać swój numer podatkowy NIP lub PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu z ubiegłorocznej deklaracji. Autoryzować deklarację można również e-podpisem.

Za pośrednictwem aplikacji do rozliczania podatków

Do złożenia deklaracji można również użyć specjalnie dedykowanych do tego celu aplikacji. Jedną z najbardziej popularnych jest program e-pit. Program jest bardzo intuicyjny i wypełnienie całej deklaracji jest niezwykle proste. Po wypełnieniu ankiety, kreator PIT samodzielnie wybierze i wypełni odpowiedni formularz deklaracji.

Poprzez usługę twój-pit

Chyba najprostszym sposobem rozliczenia PIT przez Internet jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Od 1 lutego 2021 roku usługę znajdziemy na portalu e-urząd skarbowy. Jest to nowy rządowy projekt, który ma ułatwić i przyśpieszyć załatwianie spraw skarbowych. Sama procedura rozliczenia PIT-u przez Internet za pomocą usługi Twój e-PIT jest niezwykle prosta i szybka. Wystarczy, że zalogujesz się do e-urzędu skarbowego i twój PIT już tam będzie na ciebie czekał. Możesz sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają, po czym wystarczy, że potwierdzisz wysłanie deklaracji. I to wszystko. Do zalogowania się do e-urzędu skarbowego możesz użyć profilu zaufanego, e-dowodu lub zalogować się za pomocą bankowości elektronicznej.