Działania PiS doprowadziły do zerwania stosunków dyplomatycznych z belgijskim regionem
praca własna
Autor Maria Glinka - 22 Listopada 2020

Belgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiS

Działania rządu PiS zmusiły władze belgijskiej Walonii-Brukseli do radykalnych kroków. W związku z zamknięciem przedstawicielstwa stosunki dyplomatyczne między tym regionem a Polską zostają zawieszone na czas nieokreślony.

PiS na cenzurowanym. Stosunki dyplomatyczne z Walonią-Brukselą wstrzymane

Aktywności rządu PiS doprowadziły do zerwania stosunków dyplomatycznych z belgijską Walonią-Brukselą. Tamtejsze władze przekazały komunikat w tej sprawie za pośrednictwem Twittera.

W związku z ostatnimi decyzjami rządzących w Polsce zdecydowaliśmy z Pierrem-Yves Jeholetem o zamknięciu na czas nieokreślony Delegacji Generalnej Walonia-Bruksela w Warszawie", czytamy we wpisie ministra-prezydenta Walonii Elio Di Rupo.

W oficjalnym oświadczeniu, do którego dotarła Gazeta Wyborcza, belgijskie władze doprecyzowują swoje stanowisko w sprawie zawieszenia stosunków dyplomatycznych z Polską. Wśród powodów tej radykalnej decyzji znalazło się przede wszystkim naruszanie zasad państwa prawa przez PiS.

Zdaniem belgijskich polityków praworządność w Polsce została wystawiona na poważną próbę w przeciągu ostatnich kilku lat, a winowajcami podupadających fundamentów państwa prawa są działania podejmowane przez PiS. „Ataki na niezawisłość sądownictwa, dyskryminacja osób LGBT, a także coraz częstsze ataki na wolność prasy to przykłady działań polskiej władzy, które zagrażają europejskim wartościom”, czytamy w komunikacie.

Tym samym belgijscy włodarze otwarcie sprzeciwili się tworzeniu w polskich gminach tzw. stref wolnych od LGBT. Podobną postawę przyjęły władze miasta Nieuwegein (Niderlandy), które w lipcu zerwały partnerstwo z Puławami z uwagi na przyjęcie deklaracji o tytule „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Zarządcy Walonii posunęli się o krok dalej i postanowili zamrozić stosunki dyplomatyczne.

„Autorytarne ekscesy” rządu PiS doprowadziły do zawieszenia stosunków dyplomatycznych

Władzom Walonii nie umknęły także „autorytarne ekscesy” PiS, które podburzają utrzymanie trójpodziału władzy - głównej zasady demokratycznego państwa prawa.

„Nie możemy tego zaakceptować. Zamknięcie naszej oficjalnej reprezentacji politycznej to silny sygnał polityczny, który chcemy wysłać polskim władzom”, czytamy.

Belgijski dziennik "Le Soir" zwraca uwagę, że do zerwania stosunków dyplomatycznych doszło w kryzysowym momencie dla Unii Europejskiej, która w związku z polsko-węgierskim wetem znalazła się w budżetowym pacie. Tamtejsi redaktorzy sugerują, że krytyczna postawa rządu PiS wobec mechanizmu warunkowości i praworządności miała z całą pewnością wpływ na ostateczną decyzję belgijskich zarządców.

Walonia to jeden z trzech regionów federalnych Belgii. Delegacja Generalna Walonia-Bruksela w Warszawie to rodzaj ambasady tego regionu, który od 2002 r. zapewnia mu dyplomatyczną reprezentację na terenie Polski.

Poprzez przedstawicielstwo zacieśniano przede wszystkim relacje gospodarcze i wspierano kulturę. Delegacja, składająca się z siedmioosobowego zespołu, podejmowała także aktywności na rzecz ożywiania turystyki i wymiany naukowej. Przedstawicielstwo ma na swoim koncie takie działania jak: wspieranie klas frankofońskich na Śląsku, przyznawanie stypendiów w Belgii nauczycielom języka francuskiego czy umożliwianie podjęcia pracy francuskojęzycznym belgijskim lektorom na polskich uniwersytetach.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News