BiznesINFO.pl
By Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50767975

By Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50767975

Kierowco, lepiej się pośpiesz. Czasy tanich paliw już się kończą

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Paliwo przez jakiś czas było bardzo tanie, ale wygląda na to, że kierowców czekają na stacjach podwyżki. Powoli gospodarka wraca do normalnego funkcjonowania, a to zwiastuje wzrost popytu na ropę naftową. I jej wyższe ceny.

Paliwo będzie droższe. Wraca popyt na ropę

Wszystko wskazuje na to, że czasy taniego paliwa się kończą. Choć pandemia dalej zbiera żniwa na całym świecie, to w wielu krajach widać tendencje spadkowe i powoli znoszone są ograniczenia gospodarcze. Na rosnący entuzjazm wskazują ceny ropy naftowej - informuje Business Insider Polska.

Amerykańska ropa WTI podrożała o ponad 5 proc., przekraczając granicę 31 dolarów pierwszy raz od połowy marca. Z kolei cena europejskiej ropy Brent wzrosła w poniedziałek o ponad 4 proc. w stosunku do piątkowej wyceny, osiągając cenę 34 dolarów za baryłkę pierwszy raz od ponad miesiąca. Rosnące ceny ropy  zwiastują wyższe ceny paliwa. Jak to się stało, że ceny wracają do poziomów sprzed pandemii? 

Redukcja wydobycia przynosi efekty

BIP zwraca uwagę na zmniejszenie podaży przez OPEC i USA. Arabia Saudyjska ogłosiła ograniczenie wydobycia o milion baryłek dziennie w czerwcu. Największy eksporter zmniejszył sprzedaż ropy naftowej na rynek europejski i amerykański o niemal połowę. Z kolei OPEC+ zamierza utrzymać aktualną obniżkę produkcji dłużej niż do czerwca. Eksperci zwracają też uwagę na to, że światowa gospodarka w końcu zaczyna odżywać po załamaniu wywołanym przez pandemię.

Za paliwo zapłacimy więcej

Z analizy BM Reflex wynika, że aktualne ceny ropy Brent utrzymują wysokie ceny hurtowe paliwa. W konsekwencji na stacjach benzynowych w zeszłym tygodniu odnotowano pierwsze od prawie czterech miesięcy podwyżki cen paliw. Analitycy nie mają dobrych wiadomości dla kierowców. Ze względu na zmianę sytuacji na rynku hurtowym, w tym tygodniu należy się spodziewać kolejnych podwyżek na stacjach benzynowych. Za paliwo zapłacimy więcej.

Tagi:

ropaPaliwoceny paliw

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Opalanie na balkonie

Polska i Świat

Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów

Czytaj więcej >
pendolino

Polska i Świat

Podróż pociągiem będzie tańsza. Już wkrótce ceny biletów zostaną obniżone

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domagał się prawie 3 mln zł odszkodowania za wypadek. Sąd zdecydował, że to pracownik zapłaci karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy zbudują drona, który w razie wypadku szybko przetransportuje krew. Może uratować życie

Czytaj więcej >
Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >