BiznesINFO.pl > Twój portfel > Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:59

Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca

Trzymanie oszczędności na lokatach bankowych kompletnie się nie opłaca
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Oszczędności na lokatach nieopłacalne

Hiobowe wieści dotyczące oszczędności Polaków w bankach przekazuje Expander. Z przywołanych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że średnie oprocentowanie lokat bankowych, które były zakładane w kwietniu po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli ktoś ulokował w banku kwotę 10 tys. zł na rok, to przeciętna kwota rocznych odsetek wynosi zaledwie 75 zł, podczas gdy rok temu było to 126 zł, a jeszcze 12 lat temu aż 528 zł!

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, bo – jak podkreśla Expander – oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niższe. Powód? Niedawne obniżki stóp procentowanych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).  Według Expandera nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie standardowe oprocentowanie będzie wynosić 0,1 proc. w skali roku. Okazuje się, że część banków już teraz oferuje oprocentowanie na poziomie 0,01 proc., co oznacza, że przy wpłaceniu 10 tys. zł można zyskać naprawdę śmieszną kwotę w wysokości... 81 groszy.

Zdaniem analityka Expandera w obecnej sytuacji bankom nie zależy na tym, by klienci wpłacali oszczędności na lokaty.

- Obecnie bankom nie zależy na tym, abyśmy wpłacali pieniądze na lokaty. Wręcz przeciwnie, wolą jeśli trzymamy je na nieoprocentowanych rachunkach. Obniżki stawek na lokatach tylko przyspieszają proces przenoszenie pieniędzy na konta – wyjaśnia Jarosław Sokołowski, główny analityk Expander Advisors.

Zniechęcanie do lokat się... opłaca

Expander zwraca uwagę, że choć dla pojedynczego klienta zakładanie lokaty jest obecnie nieopłacalne, to dla sektora bankowego sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Z przywołanych danych wynika, że tylko w kwietniu tego roku banki wypłaciły klientom indywidualnym blisko 2 mld zł odsetek (chodzi o wszystkie produkty, nie tylko lokaty), wiec zniechęcanie do zakładania lokat i trzymanie środków na nieoprocentowanych rachunkach to dla banków znaczące korzyści. Potwierdzają to dane NBP z których wynika, że kwota ulokowana na depozytach bieżących, czyli rachunkach, jest najwyższa w historii i wynosi 588 mld zł. Z kolei z lokat tylko w ciągu miesiąca wycofano aż 11 mld zł. Na lokatach pozostało obecnie 230 mld zł i jest to najniższa kwota od 7 lat.