BiznesINFO.pl
Trzymanie oszczędności na lokatach bankowych kompletnie się nie opłaca

eastnews/Arkadiusz Ziolek

Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejsca

8 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Epidemia sprawiła, że w kwestiach finansowych dzieją się rzeczy, których nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy – informuje Expander, zwracając uwagę na najniższe w historii oprocentowanie lokat bankowych. Oszczędzanie na lokacie przestało się opłacać,

Oszczędności na lokatach nieopłacalne

Hiobowe wieści dotyczące oszczędności Polaków w bankach przekazuje Expander. Z przywołanych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że średnie oprocentowanie lokat bankowych, które były zakładane w kwietniu po raz pierwszy w historii spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc. Z wyliczeń Expandera wynika, że jeśli ktoś ulokował w banku kwotę 10 tys. zł na rok, to przeciętna kwota rocznych odsetek wynosi zaledwie 75 zł, podczas gdy rok temu było to 126 zł, a jeszcze 12 lat temu aż 528 zł!

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, bo – jak podkreśla Expander – oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niższe. Powód? Niedawne obniżki stóp procentowanych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).  Według Expandera nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie standardowe oprocentowanie będzie wynosić 0,1 proc. w skali roku. Okazuje się, że część banków już teraz oferuje oprocentowanie na poziomie 0,01 proc., co oznacza, że przy wpłaceniu 10 tys. zł można zyskać naprawdę śmieszną kwotę w wysokości... 81 groszy.

Zdaniem analityka Expandera w obecnej sytuacji bankom nie zależy na tym, by klienci wpłacali oszczędności na lokaty.

- Obecnie bankom nie zależy na tym, abyśmy wpłacali pieniądze na lokaty. Wręcz przeciwnie, wolą jeśli trzymamy je na nieoprocentowanych rachunkach. Obniżki stawek na lokatach tylko przyspieszają proces przenoszenie pieniędzy na konta – wyjaśnia Jarosław Sokołowski, główny analityk Expander Advisors.

Zniechęcanie do lokat się... opłaca

Expander zwraca uwagę, że choć dla pojedynczego klienta zakładanie lokaty jest obecnie nieopłacalne, to dla sektora bankowego sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Z przywołanych danych wynika, że tylko w kwietniu tego roku banki wypłaciły klientom indywidualnym blisko 2 mld zł odsetek (chodzi o wszystkie produkty, nie tylko lokaty), wiec zniechęcanie do zakładania lokat i trzymanie środków na nieoprocentowanych rachunkach to dla banków znaczące korzyści. Potwierdzają to dane NBP z których wynika, że kwota ulokowana na depozytach bieżących, czyli rachunkach, jest najwyższa w historii i wynosi 588 mld zł. Z kolei z lokat tylko w ciągu miesiąca wycofano aż 11 mld zł. Na lokatach pozostało obecnie 230 mld zł i jest to najniższa kwota od 7 lat.

Tagi:

lokatakonta bankoweOszczędności

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >