Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Orlen szykuje się do przejęcia kolejnej dużej spółki
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 06.06.2023 13:58

Orlen szykuje się do przejęcia kolejnej dużej spółki

Daniel Obajtek
East News

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że trwają rozmowy w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy przez Orlen. W ostatnim czasie producent nawozów zmagał się z dużymi problemami finansowymi.

Orlen chce przejąć Azoty

6 czerwca 2023 roku, Tarnowskie Azoty, Zakłady Azotowe Puławy i PKN Orlen podpisały dokument o zachowaniu poufności i trybie udostępniania informacji w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnego przejęcia przez Orlen, poinformował Daniel Obajtek. 

Wskazano, że dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy i nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji. Prezes Orlenu zapowiedział, że chce, by ten proces został przeprowadzony do końca roku. 

Problemy finansowe Grupy Azoty

Grupa Azoty Puławy należy do Grupy Azoty, produkuje nawozy azotowe, melaminę i inne chemikalia, np. wodór. W ostatnich miesiącach Grupa Azoty borykała się z dużymi problemami finansowymi. Cała Grupa Azoty w pierwszym kwartale tego roku zanotowała stratę netto w wysokości ponad 555 mln zł. 

Z kolei na wyniki finansowe w trzecim kwartale 2022 roku w dużej mierze wpłynął wzrost cen gazu ziemnego, podstawowego surowca wykorzystywanego podczas produkcji nawozów, która wymusiła ograniczenia produkcji w niektórych spółkach Grupy Azoty, głownie w segmencie Agro i segmencie Tworzyw. Jak zauważa biznesalert.pl, choć ograniczenia w produkcji nawozów dotyczyły całego europejskiego rynku, to Grupa Azoty wstrzymała pracę instalacji produkcyjnych jako jeden z ostatnich producentów w Unii Europejskiej. 

W maju br. ceny gazu spadały, dlatego od czerwca  Grupa Azoty zapowiedziała zwiększenie produkcji. “ Zarząd Spółki podjął 17 maja decyzję o przywróceniu mocy produkcyjnych melaminy i na dzień 1 czerwca instalacja Melamina III pracowała na 100%. Od 1 czerwca Spółka zwiększyła również produkcję nawozów i chemikaliów, takich jak saletra amonowa (PULAN®), roztwór saletrzano mocznikowy (RSM®) i mocznik z przeznaczeniem na płynne roztwory (wspomniany RSM® oraz NOXy®). W 2023 roku nieprzerwanie trwa również produkcja gazów technicznych oraz nawozów. Spółka zawsze dostosowuje swoją działalność produkcyjną do aktualnych warunków rynkowych” czytamy w komunikacie opublikowanym przez spółkę 2 czerwca. 

Pracownicy grupy mają obawy

Portal money rozmawiał z pracownikami zakładu, kiedy jeszcze spekulowano o planach rozpoczęcia takich rozmów. Obawiali się oni, że sytuacja zakładu może zostać wykorzystana “propagandowo”. 

“Wiele pracujących tu osób uważa, że rząd specjalnie doprowadza te zakłady do ruiny, aby przed wyborami pokazać, że dostaniemy pomoc, a Daniel Obajtek wyciągnie do nas pomocną dłoń. Problem w tym, że te zakłady to nie jest nakręcana zabawka, którą można w każdej chwili wyłączyć i włączyć” - przekazywali portalowi niektórzy rozmówcy. 

Tagi: Orlen